خانه » مقالات » آتش‌نشانی » جعبه آتش نشانی چیست؟

جعبه آتش نشانی چیست؟

نگارنده:

|

Share

|

(1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars)

تاریخ نگارش:

تاریخ آخرین تغییرات:

متن مقاله

جعبه آتش نشانی چیست؟

جعبه آتش نشانی یاهمان فایر باکس بهترین تجهیزبرای اطفاءحریق در ساختمان های مسکونی و اداری و واحدهای صنعتی و انبارهای کالا و غیره می باشد.

جعبه های آتش نشانی همانطور که از نام آن پیداست محفظه های است جهت نگهداری سیستم های اطفاءحریق که درون آنها معمولاً قرقره های نگهدارنده شیلنگ آتش نشانی و کپسول های اطفاء حریق ابزار های امدادی و… قرار می گیرند.

این جعبه ها پس از کپسول های آتش نشانی دستی جزو اولین تجهیزات اطفا حریق در لحظات اولیه کشف حریق است.

با کارکرد بسیار حیاتی خود ضمن پاکسازی فضای محیط از دود و حرارت حریق،تسریع درخاموش کردن آتش سوزی،ممانعت ازبرگشت شعله و ایجاد زمان مناسب جهت فرار افراد گرفتار درحادثه، و به جهت ارتباطشان باشبکه تر و خشک آتش نشانی یکی از مهم ترین محل های تامین آب برای تیم های عملیاتی نیز به شمار می روند.

ابعاداستانداردجعبه های آتش نشانی چگونه است؟

جعبه های آتش نشانی در ابعاد استاندارد ( ارتفاع۷۴ ، عرض ۶۰ ، و عمق ۱۵ یا ۲۰ سانتی متر ) تولید و یا به سفارش در ابعاد های ( ارتفاع ۱۴۸ ، عرض ۶۰ و عمق ۲۰ سانتی متر ) از نوع جعبه آتش نشانی ایستاده و یا از نوع جعبه آتش نشانی افقی در ابعاد های ( ارتفاع ۷۴ یا ۸۴  ، عرض ۱۰۰ یا ۹۰ و عمق ۲۰ سانتی متر ) مورد استفاده قرار میگیرندکه در نوع جعبه های آتش نشانی سفارشی فضای مناسب جهت قرار گرفتن دو عدد کپسول آتش نشانی را دارامی باشند .

نکته :استفاده از این تجهیزات بیشتر برای کنترل و حتی اطفا حریق های کوچک کاربرد دارد.

جعبه های آتش نشانی چگونه در ساختمان ها تجهیز می گردند؟

به دو صورت در ساختمان ها تجهیز میگردند:
  • جعبه های آتش نشانی فایرهوزریل شامل شلنگ لاستیکی به قط ¾اینچ باقرقره دوار،اتصالات ¾ اینچ،نازل شیردارسه حالته(جهت پاشش آب) وشلنگ رابط و شیرگازی مخصوص آب.(قابل نصب در طبقات فوقانی ساختمان به دلیل سهولت در اطفاءحریق )
  • جعبه های آتش نشانی فایرباکس در سایزهای ۵/۱ و ۵/۲ اینچ شامل شلنگ برزنتی نخ پرلون تولاستیکی و اتصالات آتش نشانی (کوپلینگ آتش نشانی، نازل سه حالته آتش نشانی،هیدرانت یاکوپلینگ رزوه دار) با سایز های مربوطه و همچنین شیرفلکه برنجی فشارقوی آتش نشانی (قابل نصب درپارکینگ ها و طبقات همکف)

۱-انواع جعبه‌های  آتش نشانی کدامند؟

این جعبه‌ها با توجه به نیاز مصرف کننده و نظر کارشناسی طراح دکوراسیون به طور کلی شامل موارد زیر است که مطابق سفارش ساخته می‌شود که شامل باکس‌های توکار یا روکار ساخته شده از ورق آهنی، قاب پشت آهنی و درب و فریم آنها استیل و گالوانیزه و ورق روغنی با ضخامت‌های متفاوت  از ۰.۷ میل تا ۲ میل برای آهنی و گالوانیزه و یا ۱ میل ، ۱.۲۵ میل و ۱.۵ میل برای باکس‌های استیل است.

۱-۱-جعبه تک کابین

محفظه نگهداری تجهیزات شامل یک عددقرقره به همراه ۲۰ یا ۲۵ یا ۳۰ متر شلنگ لاستیکی یابرزنتی به همراه اتصالات مربوطه ازقبیل نازل پاشنده آب، کوپلینگ اتصال شیلنگ به نازلوکوپلینگ اتصال به شیرفلکه برنجی فشار قوی که منبع تغذیه آب با یک درب است.

۱-۲-جعبه دوکابین

با دو درب و دو محفظه؛ یک محفظه همانندباکس‌های تک کابین و محفظه دیگرجهت نگهداری و قراردادن کپسول‌های آتش نشانی.

۱-۳ -جعبه  ایستاده دوطبقه

درب بالای این نوع باکس برای قراردادن شیلنگ و اتصالات آبی مانند باکس‌های تک کابین است و قسمت پایین به منظور پیشگیری از سرقت و همچنین تاثیر در زیبایی ساختمان جهت نگهداری و قراردادن دو تا سه عدد خاموش کننده از نوع پودر و گاز و CO2 در نظر گرفته می‌شود.

۱-۴- جعبه  جای کپسول

محفظه نگهداری کپسول‌های آتش نشانی به منظور پیشگیری از سرقت و آسیب دیدگی ناشی از تصادم و حفاظت از شرایط جوی تولید می‌شود.

۱-۵-جعبه  توکار:

باکس‌های توکار در هنگام ساخت ساختمان‌هادرداخل دیوار قرار داده می‌شود و نمای بیرون فقط درب و فریم دور درب آنها قابل رویت است که این امر موجب نظم و زیبایی ساختمان خواهد شد.

۱-۶-جعبه روکار:

درساختمان‌های قدیمی که محل قرار گیری باکس‌های آتش نشانی درآنهاتعبیه نشده است مجبور به لوله کشی روکار ونهایتاًنصب باکس روکارخواهدبود.

۱-۷- جعبه  همباد:

این نوع فایرباکس‌ها به صورت توکار و کاملاً هم سطح با سطح دیوار ساخته می‌شود. ومعمولاً بیشتردرمراکز درمانی استفاده می‌‌شود.که رفت و آمد اشخاص در آنجا زیاد است تا از برخورد با دستگیره و یا درب‌هایی که از فریم جداست جلوگیری شود.

۱-۸-جعبه  غیر همباد:

این باکس‌ها عمق بیشتری به داخل باکس می‌دهد و نصب قطعات و اتصالات در آن‌ها آسان‌تر است.

سیستم  جعبه های آتش نشانی  کدامند؟

سیستم تر:این نوع شبکه،از انتهایی ترین قسمت ساختمان (زیر زمین)شروع وتابالاترین نقطه ی آن پشت بام به پایان می رسد.این نوع شبکه به لوله ی آب شهری متصل بوده وهرخروجی تعبیه شده درطبقات درصورت نیازقادر به تامین آب می باشد.
سیستم خشک:این نوع شبکه به لوله ی آب شهری متصل نبوده وورودی آن در مجاورت درب ورودی ساختمان یاطبقه ی همکف نصب می گردد.تا در مواقع ضروری آب توسط پمپ خودروی آتش نشانی به درون شبکه پمپاژ گردیده ودرتمامی خروجی هاقابل دریافت باشد.

توجه: کارشناسان و مشاورین شرکت فنی و مهندسی #آبادگستر_تاسیسات_ایرانیان (مشاور، طراح، ناظر و مجری مورد تایید سازمان آتش نشانی) با شماره تماس ۹۸۲۱۹۱۳۰۵۰۶۸+ داخلی ۱۰۵ یا ۱۲۵ همواره آماده پاسخگوئی به سوالات شما همراهان گرامی می‌باشند.

همچنین شما می‌توانید با ارائه نظرات سازنده خود در بخش نظرات و یا از طریق ارسال به آدرس پست الکترونیکی info@atapars.com ما را در جهت ارتقاء سطح علمی مطالب یاری فرمائید. استفاده از این مطلب با ذکر نام شرکت فنی و مهندسی #آبادگستر_تاسیسات_ایرانیان و یا آدرس سایت www.atapars.com بلامانع می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Solve : *
18 + 12 =


فهرست