نحوه تست سیستم اعلام حریق

نگارنده:

|

Share

|

(1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars)

تاریخ نگارش:

|

بازبینی:

نحوه تست سیستم اعلام حریق
متن مقاله

سیستم اعلام حریق در یک ساختمان، آغاز یک حادثه را اعلام کرده و ما را از وقوع آن باخبر می سازد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی خود این سیستم می تواند به صورت اتوماتیک تجهیزاتی چون بارنده های خودکار اسپینکلرها را فعال کند.  این سیستم می تواند شروع به اطفا حریق کند و در کنار آن به ایستگاه آتش نشانی معرفی شده، حریق را اطلاع دهد.

سیستم اعلام اولین دریافت کننده هشدار حریق است و وجود و اطمینان از صحت آن اهمیت دارد. در ادامه به معرفی طریقه ی استاندارد تست سلامت این دستگاه ها خواهیم پرداخت. معتبرترین و رایج ترین استاندارد های سیستم های اعلام حریق، BS و NFPA می باشند که در خصوص نصب، راه اندازی و نگهداری سیستم های مذکور به طور مفصل توضیحاتی را ارائه می نمایند.

 

1- راهنمای تست سیستم اعلام حریق مطابق استاندارد

 • نصب و راه اندازی سیستم های اعلام حریق بر اساس استاندارد بایستی توسط نفرات ذی صلاح اجرا شود.
 • این افراد دارای تخصص و تجربه کافی در این خصوص باشند.
 • فرایند نصب به صورت اصولی و مطابق با استاندارد و بر اساس جداول مندرج انجام شود.

2-1- استاندارد 72 NFPA در تست سیستم اعلام حریق

بر اساس بند 14.4.1.1 استاندارد 72 NFPA:

 • کلیه تجهیزاتی که در یک سیستم اعلام حریق برای اولین بار نصب می گردند باید 100 درصد تست شوند.
 • ست رندومی برای تحویل وجود نداشته و بایستی کلیه قطعات مورد تست قرار گیرند.
 • همچنین جداولی وجود دارد که بر اساس نوع تجهیز مدت زمان بین هر تست را تشریح می نماید.

بسیاری از پیمانکاران به علت زمان بر بودن و زحمت انجام این کار، اطلاعاتی در مورد حق و حقوق کارفرما به ایشان ارائه نمی دهند تا هر چه زودتر تحویل پروژه را انجام داده و صورت وضعیت های مالی خود را به جریان بیاندازند، این امر باعث عدم کشف نواقص پروژه شده و در واقع فرصت را برای به وجود آمدن حوادث فراهم می آورد.

حریق ممکن است در هر گوش های از یک ساختمان شکل گرفته و پیشرفت نماید، عدم کشف به موقع حریق باعث هدر رفت زمان برای افراد حاضر در منطقه و اطفاء آن می گردد. زمانی که حریق گسترش یابد به حدی خواهد رسید که دیگر قابل کنترل نبوده و خسارات غیر قابل جبرانی را به وجود می آورد و همه این ها ناشی از عدم توجه به تست یک قطعه الکترونیکی کوچک می باشد.

3-1- تست اولیه در زمان تحویل پروژه

 • در اولین گام کلیه کارفرمایان و دست اندرکاران پروژه های اعلام حریق باید به این نکات توجه کافی داشته باشند:
 • برای تست اولیه در زمان تحویل پروژه، کلیه تجهیزات سیستم اعلام حریق باید بررسی و تست شوند.
 • باید از صحت عملکرد تمامی آن ها اطمینان حاصل شود.
 • ممکن است انجام این چنین تستی در برخی از پروژه ها چند روز یا چند هفته هم ادامه یابد.
 • کارفرمایان باید از پیمانکاران بخواهند هزینه انجام این تست نیز در پیشنهادات مالی در نظر گرفته شود.
 • در این صورت در زمان تحویل توسط پیمانکار عذری برای انجام ندادن تست کامل وجود ندارد.

این اطمینان را به شما می دهیم که حتی اگر بزرگترین و معتبرترین شرکت های اعلام حریق دنیا هم اجرای پروژه شما را به دست گیرند، بازهم در زمان تست، به مشکلات و موارد زیادی بر خواهید خورد که می تواند تاثیر بسیار منفی بر عملکرد سیستم اعلام حریق نصب شده داشته باشد.

توجه: کارشناسان و مشاورین شرکت فنی و مهندسی آبادگستر تاسیسات ایرانیان ( مشاور، طراح، ناظر و مجری مورد تایید سازمان آتش نشانی ) با شماره تماس ☎️ ۰۲۱۹۱۳۰۵۰۶۸ داخلی 105 یا 125 و یا شماره 📱 ۰۹۳۹۹۶۰۳۸۰۰ همواره آماده ارائه مشاوره رایگان 🥇 و پاسخگوئی به سوالات شما همراهان گرامی می‌باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ما و آگاهی از محصولات ، پروژه ها ، دانلودها ، اخبار و رویدادها و مقالات مرتبط با حوزه ایمنی و آتش نشانی ، سایت شرکت آبادگستر تاسیسات ایرانیان را به دوستان خود معرفی فرمائید. همچنین جهت ارتباط با کارشناسان این شرکت از صفحه تماس با ما استفاده فرمائید.

شایان ذکر است شما می‌توانید با ارائه نظرات سازنده خود در بخش نظرات و یا از طریق ارسال به آدرس پست الکترونیکی info@atapars.com ما را در جهت ارتقاء سطح علمی مطالب منتشر شده یاری فرمائید. استفاده از این مطلب با ذکر نام شرکت فنی و مهندسی آبادگستر تاسیسات ایرانیان و یا آدرس سایت www.atapars.com بلامانع می‌باشد.

سایر مقالات پیشنهادی

فهرست