آشنایی مختصر با سیستم های اعلام حریق

نگارنده:

|

Share

|

(1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars)

تاریخ نگارش:

|

بازبینی:

سیستم های اعلام حریق
متن مقاله

سیستم های اعلام حریق امروزه به طور گسترده در ساختمان ها و اماکن مسکونی و صنعتی استفاده می شود تا خسارت های ناشی از حریق را به حداقل برسانند و همچنین برای اطلاع دادن به ساکنین ساختمان در مواقع بروز حریق از این سیستم های اعلام حریق استفاده می شود تاحدالامکان از تلفات جانی جلوگیری شود.

برای تشخیص حریق از اثرات سه گانه آن یعنی دود و حرارت و شعله استفاده می شود. به طور کلی سیستم های اعلام حریق در دو نوع آنالوگ و آدرس پذیر (Addressable) ساخته شده اند.

 

1- سیستم هاي اعلام حریق متعارف و آدرس پذیر

سیستم های متعارف و آدرس پذیر علارغم تمایز در نحوه هم بندی و سطح فناوری به کار گرفته شده در آن ها، در یک اصل مشترک هستند و آن نحوه عملکرد رله گونه آشکار سازها است همچنین وسایل خبر دهنده درسیستم اعلام حریق مانند آژیرها، زنگ ها، فرمان گرفته و ساکنین یا افراد داخل ساختمان را مطلع می کنند. این مراکز به دو دسته متعارف (Conventional) و آدرس پذیر (Addressable) تقسیم می شود.

  • در هر دو سیستم از تجهیزاتی به نام آشکارساز (Detector) استفاده می شود.
  • دتکتور در مکان های مختلف مانند آشپزخانه، اتاق های بازرگانی، هتل ها و … نصب می شود.
  • نصب دتکتور به صورت سقفی یا پایه های دیواری انجام می شود.
  • وظیفه شان تشخیص حریق و اعلام آن به مراکز کنترل نامبرده می باشد.

دتکتور در 5 نوع زیر ساخته می شود.

1-1- دتکتور دودی (Smoke detector)

الف- نوری (Photoelectric)، ب- یونیزانسیون (ionization)

2-1- دتکتور حرارتی ( heat detector)

الف- Fixed tem مبنا با درجه ثابت، ب- rate rise of مبنا بر اساس افزایش ناگهانی

3-1- دتکتور شعله (flame detector)

4-1- دتکتور مونوکسید کربن (Monoxid carbon detector)

5-1- دتکتور ترکیبی دود و حرارت (Multi- sensor alarm)

  • تشخیص حریق و اعلام به مرکز کنترل پنل توسط خروجی های رله
  • پس از اعلام به کنترل پنل، دستور اطفاء حریق، تماس تلفنی، هشدار دهنده های عمومی یا آژیرها و…

حال به معرفی این دو نوع کنترل پنل های متعارف (Conventional) و آدرس پذیر (Addressable) می پردازیم:

2-1- سیستم هاي متعارف (Conventional)

از قدیمی ترین انواع سیستم های اعلام حریق است که علی رغم تغییرات کیفی اندک، همچنان مورد استفاده قرار می گیرد. در این سیستم مکانی را که از نظرحریق می خواهیم حفاظت کنیم با مناطق مشخص می کنیم تا درصورت بروز حریق بتوان محل حریق را سریعتر تشخیص داد که به هر کدام از این مناطق یک زون zone گفته می شود. اغلب زون های Conventional از سیستم two – wire به همراه یک مقاومت END OF LINE استفاده می کنند.

3-1- سیستم هاي آدرس پذیر (Addressable)

سیستم های اعلام حریق ،نسل جدید سیستم های اعلام حریق، سیستم های آدرس پذیر در این سیستم تمامی عناصر به کار رفته مثل آشکارسازها، شستی ها، آژیرها، توسط یک کد یا آدرس مشخص می شود. این سیستم قادر است با شناسایی آدرس المان ها محل دقیق وقوع آتش سوزی را با به صدا در آوردن آژیر آن بخش اعلام کند. این سیستم ها معمولا به صورت حلقوی loop سیم کشی می شود. این سیستم ها دارای مشخصات فنی بالاتر و قابلیت های بیشتری نسبت به سیستم های متعارف هستند دارای سرعت بالای تشخیص حریق، شناسایی محل و نگهداری آسان تر و راحت تر است. قابل ذکر است که با استفاده از این وسیله می توان به طور چشمگیری هزینه سیم کشی سیستم را کاهش داد و اغلب پیشنهاد می شود برای مکان هایی از قبیل کارخانه ها، ادارات، مدارس، دانشگاها، و بیمارستان ها از این سیستم استفاده گردد.

ماژول ها و بردهای مدارات اضافی به این سیستم اجازه می دهد تا قابلیت توسعه بیشتری برای خروجی های راه دور نظارت کنترل تغذیه و خدمات دیگری داشته باشند.سیستم های آدرس پذیز همچنین اجازه می دهند تا بر روی ورودی ها و خروجی نظارت داشته باشند. علاوه بر این در صورت رخداد مشکل و یا نقصی اطلاعات کنترل پنل های این سیستم به شما کمک خواهد کرد. برای مثال در هنگام نصب، در صورت فراموش کردن نصب قطعه ای، اشتباه در انتخاب نوع قطعه ای، مشکل قابل رویت و به سادگی قابل رفع خواهد بود.

4-1- سیستم های هوشمند

سیستم های هوشمند نیز همانند سیستم های آدرس پذیر دارای تمامی مزیت های دیگر می باشد. با این تفاوت که ویژگی های بیشتری را در زمینه تست و نگهداری سیستم ارائه می دهد و به جای استفاده از دتکتور برای هر دو شرایط عادی و نرمال، این سیستم ازسنسور برای تخمین سطح هشدار استفاده می کند در سیستم های هوشمند، دتکتورها همواره فعال و به طور پیوسته پاسخگوی سیگنال های ارسالی از سوی کنترل پنل و مانند سیستم های آدرس پذیر و متعارف تنها در دو وضعیف هشدار و عدم هشدار قرار ندارد و به وسیله این ارتباط سنسور و پنل، بر اساس برنامه ریزی انجام شده مشخص خواهد کرد که وسیله در شراط نرمال یا آلوده، هشدار است و اما از اهم چالش های پیش روی سیستم های اعلام حریق که در رشد و توسعه و نگهداری آنها اثرات منفی زیادی دارد میتوان به شرح ذیل عنوان نمود.

2- مهم ترین چالش های پیش روی سیستم های اعلام حریق

  1. نبود قانون مدون جامع و کامل در اجرا سیستم های اعلام حریق در کلیه بناهای موجود و در حال ساخت.
  2. خلاء کامل قوانین، در حفظ و نگهداری سیستم های اعلام حریق اجرا شده در تصرفات مختلف. قابل پیش بینی است.
  3. شش ماه پس از اخذ تاییدیه بسیاری از پروژه ها به علت نبود قوانین از حیث انتفاع خارج می باشند.
  4. عدم فرهنگ سازی مناسب در خصوص لزوم اجرا و حفظ و نگهداری سیستم های اعلام حریق توسط مقام قانونی مسئول

توجه: کارشناسان و مشاورین شرکت فنی و مهندسی آبادگستر تاسیسات ایرانیان ( مشاور، طراح، ناظر و مجری مورد تایید سازمان آتش نشانی ) با شماره تماس ☎️ ۰۲۱۹۱۳۰۵۰۶۸ داخلی 105 یا 125 و یا شماره 📱 ۰۹۳۹۹۶۰۳۸۰۰ همواره آماده ارائه مشاوره رایگان 🥇 و پاسخگوئی به سوالات شما همراهان گرامی می‌باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ما و آگاهی از محصولات ، پروژه ها ، دانلودها ، اخبار و رویدادها و مقالات مرتبط با حوزه ایمنی و آتش نشانی ، سایت شرکت آبادگستر تاسیسات ایرانیان را به دوستان خود معرفی فرمائید. همچنین جهت ارتباط با کارشناسان این شرکت از صفحه تماس با ما استفاده فرمائید.

شایان ذکر است شما می‌توانید با ارائه نظرات سازنده خود در بخش نظرات و یا از طریق ارسال به آدرس پست الکترونیکی info@atapars.com ما را در جهت ارتقاء سطح علمی مطالب منتشر شده یاری فرمائید. استفاده از این مطلب با ذکر نام شرکت فنی و مهندسی آبادگستر تاسیسات ایرانیان و یا آدرس سایت www.atapars.com بلامانع می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Solve : *
8 + 19 =


سایر مقالات پیشنهادی

فهرست