همه چیز در مورد استاندارد HSE

نگارنده:

|

Share

|

(1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars)

تاریخ نگارش:

|

بازبینی:

مدیریت HSE
متن مقاله

مدیریت HSE امروزه یکی از مهمترین عوامل موثر در حوزه نظارت سلامت و ایمنی افراد می باشد که در این مقاله به آن پرداخته شده است. عبارت HSE فرم کوتاه شده کلمات انگليسي (Health) به معناي سلامتي و بهداشت (Safety) به معناي ايمني (Environment) به معناي محیط زیست است.

استاندارد HSE يکي از استانداردهايي است که در حوزه نظارت بر رعايت سلامتي و ايمني افراد در محیط های کاري میپردازد. استاندارد HSE با نظارت بر عوامل تأمین سلامتي، ايمني محيط در روند اجراي کليه پروژه های کاري منجر به ايجاد و افزايش کيفيت اين سه مقوله می شود.

 

1- تاریخچه استاندارد HSE

در روند تدوين و تنظيم استاندارد HSE ابتدا دو مقوله بهداشت و ايمني براي اولين بار در سال 1885 ميلادي مورد توجه واقع شد و سپس مقوله محیط زیست نيز به اين استاندارد افزوده شد. استاندارد HSE و کليه قوانين و ضوابط مرتبط با آن اولين بار در سال 1970 در قوانين کار کشور آمريکا مصوب شد. هدف اصلي از تصويب اين قوانين افزايش آگاهي کارگران درباره کليه خطرات ناشي از بروز حوادث کار و آشنايي آن ها باحقوق اوليه خود نسبت به رعايت کليه اصول و قوانين ايمني و تأمین تجهيزات ايمني مورد نیاز با توجه شرايط کاري آنها توسط کارفرمایان بود.

 

2- تعريف استاندارد HSE

فاکتور اول در استاندارد HSE مقوله Health يا همان سلامتي است. فاکتور سلامتي يا بهداشت شامل کليه موارد مرتبط با بهداشت فردي، بهداشت حرفه ای و بهداشت محيط کاري افراد است.

در حوزه بهداشت فردي می بایست سلامت جسمي و رواني کليه کارگران و پرسنل مورد بررسي و تائيد پزشکان و کارشناسان متخصص برسد. در حوزه بهداشت حرفه ای و بهداشت محيط کار نيز بايد با توجه به شاخصه ای تعريف شده در حوزه کاري پرسنل و بررسی های انجام شده توسط کارشناسان و متخصصان زبده، از رعايت همه موازين وفاکتورهاي مورد نظر اطمينان خاطر حاصل کرد.

فاکتور دوم در استاندارد HSE مقوله Safety یا همان ايمني است. تأمین کليه تجهيزات ايمني تخصصي موردنیاز هر پروژه با توجه به زمينه فعاليت پروژه و ویژگی های خاص آن پروژه است که به عهده کارفرمايان پروژه است. رعايت کليه اصول و قوانين ايمني از سوي کارفرمايان و پرسنل نيز درحوزه نظارتي بخش ايمني استاندارد HSE به شمار می رود.

شرايط ویژه کار در پروژه های مختلف شامل مواردي مانند کار در ارتفاعات بالا، اعماق زمين و معادن و انجام پروژه های پرخطری مانند ریخته گری، جوشکاري، قالب زنی و چنین کارهایی است.

فاکتور سوم در استاندارد HSE مقوله محیط زیست است.محیط زیست دربرگیرنده کليه عوامل و فاکتورهاي موجود درطبيعت اعم از آب، خاک، هوا، طبيعت و غيره است که احتمال دارد در روند اجراي پروژه به آن ها آسيب وارد شود. استانداردHSE کارفرمايان و به تبع آن پرسنل را ملزم به رعايت اصول و قوانين ايمني متناسب با نوع پروژه، به منظور ممانعت از بروز آسيب به محیط زیست می کند.

 

3- لزوم استفاده از این سیستم

با توجه به روند بسيار رو به رشد توسعه انواع صنايع و مشاغل در کليه ابعاد و در سرتاسر جهان استفاده از اصول و قوانين يکسان می تواند تأثیرات به سزايي در رشد و توسعه صنايع و کاهش عوارض و خسارات جانبي داشته باشد.

در ادامه به برخي از دلايل لزوم رعايت مباحث و قوانين مربوط به HSE اشاره خواهيم کرد:

احساس رضايت همه عوامل درگیر در پروژه از رعايت و پیاده سازی اصول HSE در پروژه های در حال اجرا

با رعايت اصول، قوانين و مقررات مربوط به HSE حقوق همه کارکنان و پرسنل رعايت و پرداخت می شود.

هیچ گونه حادثه و اتفاق ناگواري در طول روند اجراي پروژه رخ نخواهد داد.

به دليل رعايت اصول ايمنی و پیش بینی های لازم کارفرما دچار خسارت و زيان غیرقابل جبران نخواهد شد.

همچنين رعايت اصول و قوانين سيستم HSE مانع ايجاد آلودگي و تخريب در محیط زیست خواهد شد.

درنهایت پروژه با رعایت کليه اصول و قوانين در موعد مقرر بدون اتلاف وقت و با حداکثر راندمان کاري به اتمام خواهد رسيد.

با توجه به گستردگي و تنوع امور پروژه ها و پيچيدگي روند مديريت اين پروژه ها استفاده از يک الگوي استاندارد می تواند کمک شاياني به روند مديريت پروژه نمايد.

استفاده از سيستم HSE می تواند به تسهيل، شفاف سازی و بهبود روش های اجرايي و دستورالعمل های مورد نیاز در پروژه کمک کند.

 

4- مزایای استفاده از این سیستم

 • کارکرد بهينه کليه منابع سازمان از قبيل نيروهايي انساني، تجهيزات و ماشین آلات
 • ايجاد یک زبان مشترک ميان کليه بخش ها و قسمت های پروژه و زیر مجموعه های آنان
 • يکپارچگي و اتحاد در پروژه ها، سازمان ها و ارگان ها
 • کاهش چشمگير ریسک های زیست محیطی و افزايش بهداشت شغلي

1-4- پیش بینی موقعیت های پرخطر

 • پیش بینی موقعیت های پرخطر يکي ديگر از مزاياي استفاده و اجراي استاندارد HSE در پروژه ها است.
 • در نهايت منجر به ايجاد آمادگي و تأمین تجهيزات موردنیاز به منظور مقابله با خطرات احتمالی خواهد شد.
 •  پیش بینی خطرات و ايجاد آمادگي به منظور مواجهه و مقابله با آن
 • اقدامات به موقع و هوشمندانه و کاهش چشمگير ميزان خسارت وارده

2-4- افزایش سطح ایمنی و بهداشت فردی و عمومی

 • افزايش سطح ايمني و بهداشت فردي و عمومي است.
 • رعايت قوانين و دستورالعمل های زیست محیطی
 • بررسي و تحقيق در مورد عوامل بالقوه با ريسک بروز خطر در محیط های کاری

3-4- تعیین و شفاف سازی وضایف و مسئولیت ها

 • تعيين و شفاف سازی شرح وظايف و مسئولیت های هر يک از مديران و پرسنل در پروژه
 • به وجود آمدن انگيزه در پرسنل به واسطه ی اطمينان خاطر آن ها نسبت به مديريت
 • تلاش آن ها برای ايجاد محيط کاري امن و استاندارد

4-4- فعال کردن توان فکری و خلاقیت پرسنل

 •  منجر به زمینه سازی براي بالفعل شدن توان فکري و خلاقيت پرسنل و کارکنان می شود.
 • زمینه ساز ايجاد رقابت های سالم و مؤثر ميان آنان شود.

5-4- فراهم کردن شرایط خود ارزیابی برای کلیه پرسنل

 • می تواند شرايط خودارزیابی را براي کليه پرسنل در رده های مختلف فراهم آورد.
 • از ديگر مزاياي بسيار مهم این سیستم کاهش چشمگير هزینه های ناشي از خسارات و حوادث رخ داده است.
 • اين خسارات شامل هزینه های ناشي از توقف روند اجراي پروژه، هزینه های درماني و … است.

 

5- مدیریت HSE شغلی سودمند

مدیریت HSE ،با توجه به مزايا، فوايد و نياز سازمان ها، ارگان ها و پروژه ها به استفاده از سيستم HSE در روند کاري خود و تمايل صاحبان صنايع و مشاغل، سرمایه گذاران و کارفرمایان براي اجراي این سيستم در روندکاري پروژه به منظور بهره مند شدن از مزايا و فوايد اين سيستم در سال های اخير بازار کار HSE براي متخصصان HSE و کارشناسان HSE از شرايط بسيار مطلوبي برخوردار است.

با توجه به مزاياي آشنايي و اجراي سيستم HSE در روند اجراي پروژه ها و بازار کار رو به رشد و پر رونق متخصصان اين سيستم، دوره های آموزشي آن درسال های اخير با استقبال قابل توجه متقاضيان مواجه شده است، از این رو برخي از مراکز معتبر آموزشگاهي اقدام به برگزاري دوره های آموزشي HSE و ارائه گواهينامه HSE کرده اند. با توجه به اهميت مبحث آموزشي این حوزه شرکت در دوره های آموزشي آن به کليه علاقه مندان اين حوزه توصيه می شود.

توجه: کارشناسان و مشاورین شرکت فنی و مهندسی آبادگستر تاسیسات ایرانیان ( مشاور، طراح، ناظر و مجری مورد تایید سازمان آتش نشانی ) با شماره تماس ☎️ ۰۲۱۹۱۳۰۵۰۶۸ داخلی 105 یا 125 و یا شماره 📱 ۰۹۳۹۹۶۰۳۸۰۰ همواره آماده ارائه مشاوره رایگان 🥇 و پاسخگوئی به سوالات شما همراهان گرامی می‌باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ما و آگاهی از محصولات ، پروژه ها ، دانلودها ، اخبار و رویدادها و مقالات مرتبط با حوزه ایمنی و آتش نشانی ، سایت شرکت آبادگستر تاسیسات ایرانیان را به دوستان خود معرفی فرمائید. همچنین جهت ارتباط با کارشناسان این شرکت از صفحه تماس با ما استفاده فرمائید.

شایان ذکر است شما می‌توانید با ارائه نظرات سازنده خود در بخش نظرات و یا از طریق ارسال به آدرس پست الکترونیکی info@atapars.com ما را در جهت ارتقاء سطح علمی مطالب منتشر شده یاری فرمائید. استفاده از این مطلب با ذکر نام شرکت فنی و مهندسی آبادگستر تاسیسات ایرانیان و یا آدرس سایت www.atapars.com بلامانع می‌باشد.

سایر مقالات پیشنهادی

فهرست