ایمنی در برابر آتشفشان

نگارنده:

|

Share

|

(1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars)

تاریخ نگارش:

|

بازبینی:

ایمنی در برابر آتشفشان
متن مقاله

به طور کلي تعداد تلفات آتشفشان‌ ها خيلي کمتر از حوادث طبيعي ديگر مانند آتش سوزی، زلزله، سونامي، سيل و امراض خطرناک واگيردار است. شرط اين که آتشفشان‌ ها حادثه زا باشند، آن است که فعاليت انفجاری داشته و فوران آن در مناطق مسکوني باشد. مهمترين عواملي که سبب مرگ و مير می‌شوند، عبارتند از: جريان های گدازه و جريان های گلي لاهار، پرتاب خاکستر و ابرهاي سوزان لازم است براي ایمنی در برابر آتشفشان ابتدا در مورد پديده‌ های همراه آتشفشان يادآوری مختصری شود.

1-  پدیده های همراه آتشفشان

پديده‌های ويرانگر آتشفشان‌ ها قدرت تخريب زيادي دارند و عموماً خطرناکند، مانند هنگامی‌ که فوران ها در زير پوششي از آب دريا يا يخچال ها صورت گرفته باشد. اگر فوران در اعماق دريا صورت بگيرد، انفجار و مخصوصاً فرونشستن آب دريا که پس از آن صورت مي گيرد، باعث پيدايش امواج بسيار شديد سونامي می‌شود.

1-1- بهمن‌های سوزان

بهمن‌هاي سوزان فقط در نتيجه قوه ثقل بر روي توده اي از گدازه که قسمتي از آن جامد گرديده، به وجود می‌آيند. اگر گدازه ويسکوز که سطح آن جامد باشد و با فشار مواد مذاب زيرين از جا کنده شود و از دهانه لبريز و روي دامنه سرازير گردد، نيروي ثقل از يک طرف و خروج شديد گازهاي متراکم و محبوس از طرف ديگر، سبب تحرک بيشتر قطعات ريزشي و سوزان در شيب‌هاي تند دامنه آتشفشان می‌شود. لازم است ایمنی در برابر آتشفشان مورد بررسی قرار گیرد.

2-1- باران‌هاي ناشی از فوران

– فوران آتشفشان هميشه بخار آب زيادی وارد اتمسفر می‌کند.

– این بخار آب با فوران خاکستر همراه است.

– خاکسترهاي ريز آتشفشاني که در هوا معلق هستند، مانع رسيدن نور خورشيد به سطح زمين مي گردند.

– در نتيجه سبب کاهش دما می‌شوند.

3-1- کمان‌های نوراني

– از پديده‌هاي ثانوي ديگر می‌توان کمان‌هاي نوراني را ذکر کرد.

– هنگام انفجار شديد کوه وزوو مشاهده و حتي عکسبرداري شد و بسيار جالب و استثنايي بود.

این کمان ها را بايد امواج صوتي دانست که بخش هاي متحدالمرکزي از انبساط و انقباض هوا در آن‌ها پديد آمده است.

– اين بخش ها باعث شکست نور می‌شوند.

مقاله زیر هم شاید برای شما جالب باشد:

آتشفشان دماوند امکان دارد هر لحظه فعال شود!

2- ایمنی در برابر آتشفشان با پیش بینی آن

چگونه می توان وقوع آتش فشان را پیش بینی کرد؟

در ادامه به راه های پیش بینی آتشفشان اشاره خواهیم کرد.

1-2- شناخت زمین شناسي آتشفشان تحت مراقبت

در پيشگويي فوران‌ها، شناخت زمين شناسي دستگاه آتشفشان‌ امري اساسي است.

با بررسي تاريخچه فوران‌هاي مختلف و تعیین سن دقيق يک آتشفشان می‌توان راجع به تعداد تقريبي فوران‌ها، نوع فعاليت و چگونگي تغییرات و تحولات، نظم و قاعده فوران‌ها و خواب آتشفشان آگاهي به دست آورد.

2-2- بررسي ساختمان زمين شناسي آتشفشان

از قبل بايد مناطق گسلي و نحوۀ جريان آب در اطراف آتشفشان‌ تعیین شود. همچنين محل‌هايي که ممکن است لغزش‌هاي زمين جريان‌هايي از گل به وجود آورد، مدنظر باشد. در پيشگويي از خسارات رعايت موارد فوق امري الزامی‌است. بر اساس همين مطالعات زمين شناسي است که ايسلندي‌ها دقيقا وقوع فوران‌ها را پيشگويي کرده و به ندرت پیش‌بینی آن‌ها خلاف از آب در آمده است، زيرا آن‌ها مقدار و نحوۀ فوران‌هاي هر آتشفشان را مشخص کرده اند.

3-2- بررسی آبشناسی هيدرولوژی

امروزه در هر آتشفشان‌ علاوه بر مطالعات زمين شناسي، بررسی‌های آب شناسي نيز انجام می‌شود.

مقدار باراني که در منطقه می‌بارد، مقدار آبي که نفوذ می‌کند و بخشي که در روي آتشفشان به جريان می‌افتد، به دو دليل زير از اهميت زيادي برخوردارند:

دلیل اول:

  • آب داغ و پر فشار در هنگام نفوذ در شکستگی ها و روزنه‌های آتشفشان به بخار تبديل می شود.
  • این بخار قدرت انفجاري زيادي پيدا می‌کند که خود فوق العاده خطرناک است.
  • ممکن است پس از باز شدن مجراي آتشفشاني فوراني عظيم بروز نمايد.

دلیل دوم:

  • آب‌هاي سطحي چندين مترمکعب خاکستر دانه ريز را در خود خيس می کنند.
  • وسيله جرياني از گل يعني لاهار به وجود می‌آيد که لاهارهاي مشهور اندونزي از آن جمله اند.
  • بر اثر همين جريان گل که در 13 نوامبر ۱۹۸۵ در دامنه کوه آتشفشان نوادودل روئيز به جريان افتاد، شهر کلمبيايي آرمرو در زير آن مدفون شد.
  • با بررسي‌هاي دقيق زمين شناسي می‌توان کليه اين خطرات را محدود کرد.

4-2- ايستگاه‌ مراقبت در دامنه های آتشفشان

برای پیشبینی آتش فشان، استقرار يک ايستگاه مراقبت در دامنه‌های آتشفشان‌ دومين شرط لازم است.

در حال حاضر، حداقل دستگاه‌هاي مشاهداتي قابل قبول که بايد براي مراقبت از يک آتشفشان مورد استفاده قرار گيرند. شامل تقريبا ۱۰ زلزله سنج و شبکه اي از انحراف سن چها مورد استفاده قرار گيرند، شامل تقريبا ۱۰ زلزله سنج و شبکه اي از انحراف سنج‌ها است که به نحو مناسب مستقر شده باشند. با چنان وسايل و به کمک چند متخصص وظيفه شناس و دقيق، امروزه می‌توان اطمينان يافت که در مقابل بيداري هر آتشفشان غافلگير نخواهيم شد.

3- پيش بينی حوادث محلی در هر بحران

آنچه که نسبت به آن احاطه کمتري داريم، پيش بينی حوادث محلی در هر بحران است، هنوز در تعين ساعت دقيق فوران، ماهيت آن، قدرت و ميزان فوران يا انفجار در مراحل بحران بسيار نامطمئن عمل می‌کنيم و انجام اين کار مستلزم پيشرفت‌هاي ديگري است. علاوه بر استقرار ابزار و مشاهداتي مدرن که به وسيله فرانسوي‌ها، آمريکايي‌ها، ژاپني‌ها يا ايسلندي‌ها به کار گرفته شده است، وسايل محاسباتي و ارتباط جمعي ديگري هم به آن اضافه کرده اند. نتايج ايستگاه‌ها به طور دائم در اختيار يک واحد مرکزي قرار می‌گيرد. محاسبات دائماً به دستگاه‌هاي کامپيوتري هر ايستگاه سپرده می‌شود و فرداي آن روز به کمک ماهواره‌ها تمام اطلاعات در اختيار آزمايشگاه‌هاي دور دست قرار می‌گيرد تا کارهاي نهايي روي آن انجام شود.

توجه: کارشناسان و مشاورین شرکت فنی و مهندسی آبادگستر تاسیسات ایرانیان ( مشاور، طراح، ناظر و مجری مورد تایید سازمان آتش نشانی ) با شماره تماس ☎️ ۰۲۱۹۱۳۰۵۰۶۸ داخلی 105 یا 125 و یا شماره 📱 ۰۹۳۹۹۶۰۳۸۰۰ همواره آماده ارائه مشاوره رایگان 🥇 و پاسخگوئی به سوالات شما همراهان گرامی می‌باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ما و آگاهی از محصولات ، پروژه ها ، دانلودها ، اخبار و رویدادها و مقالات مرتبط با حوزه ایمنی و آتش نشانی ، سایت شرکت آبادگستر تاسیسات ایرانیان را به دوستان خود معرفی فرمائید. همچنین جهت ارتباط با کارشناسان این شرکت از صفحه تماس با ما استفاده فرمائید.

شایان ذکر است شما می‌توانید با ارائه نظرات سازنده خود در بخش نظرات و یا از طریق ارسال به آدرس پست الکترونیکی info@atapars.com ما را در جهت ارتقاء سطح علمی مطالب منتشر شده یاری فرمائید. استفاده از این مطلب با ذکر نام شرکت فنی و مهندسی آبادگستر تاسیسات ایرانیان و یا آدرس سایت www.atapars.com بلامانع می‌باشد.

سایر مقالات پیشنهادی

فهرست