جلوگیری از یخ زدگی در سیستم های اسپرینکلر

۱- جلوگیری از یخ زدگی در سیستم های آتشنشانی

۱-۱- جلوگیری از یخ زدگی در سیستم های اسپرینکلر

جلوگیری از یخ زدگی در سیستم های اسپرینکلر بعنوان یکی از اجزای مهم در سیستم ایمنی و آتش نشانی پروژه ها همواره مورد تاکید بوده است.

یکی از روشهای مؤثر کنترل و اطفاء سریع حریق، استفاده از سیستم اسپرینکلر می‌باشد. دامنه کاربرد این سیستم‌ها بسیار گسترده است. بطوریکه سالانه در سراسر جهان بیش از ۴۰ میلیون سیستم اسپرینکلر نصب می‌گردد. بیش از ۹۹ درصد آتش‌سوز یها به تنهائی توسط طراحی یک سیستم اسپرینکلر استاندارد قابل کنترل می‌باشند. جالب است بدانید که بر اساس آمارهای منتشر شده ۳۷ درصد از آتش‌سوز یها با فعال شدن تنها یک اسپرینکلر و ۶۰ درصد با فعا ل شده کمتر از چهار اسپرینکلر مهار شده‌اند، که این آمار نشا ن دهنده نقش بسیار مؤثر این سیستم ساده می‌باشد سیستم‌های اسپرینکلر برحسب نوع، کاربرد، شرایط جغرافیائی، ارز ش کالاها و تجهیزات، هزینه و دیگر الزامات، طراحی‌های متنوعی دارد.

این سیستم‌ها به طور کلی به دو دسته کلی (Wet Pipe) سیستم تر و (Dry Pipe) سیستم خشک تقسیم می‌شوند. هرکدام از این سیستم‌هامزایا و معایب مختص به خود را دارند. بدلیل هزینه‌های پائین تأمین و نگهداری سیستم تر، دامنه کاربرد این سیستم در انبارها، صنایع، مراکز عمومی و ساختما نها گسترش یافته است.

از طرفی میزان خوردگی خطوط لوله در سیستم تر پائین‌تر از سیستم خشک می‌باشد، زیرا نرخ خوردگی پس از گذشت زمان و اکسید شدن لایه نازکی از جداره داخلی لوله توسط اکسیژن محلول در آب، متوقف می‌شود. در صورتیکه نرخ خوردگی در سیستم خشک، بدلیل کمپرس شدن متناوب هوا به داخل سیستم بمنظور ثابت نگاه داشتن فشار شبکه، بدلیل وجود نشتی در اتصالات و وجود اکسیژن متوقف نمی‌شود.

طراحی سیستم تر بنحوی است که آب آتش نشانی همواره داخل لوله‌ها وجود دارد و به محض فعال شدن سیستم، عملیات اطفاء آغازمی‌گردد. یکی از معایب سیستم تر، احتمال یخ زدگی لوله‌های انتقال در معرض درجه حرارت پائین محیط می‌باشد که این مورد نیز با راهکاری کم هزینه، قابل رفع است. مطابق با استاندارد NFPA در مناطقی که احتمال یخ زدگی آب وجود دارد، بایستی از سیستم ضد یخ زدگی Anti freezing System استفاده نمود.

 

۲- محلول های ضد یخ مورد استفاده در سیستم های آتشنشانی

محلول ضدیخ می‌تواند گلیسیرین Glycerine یا پروپیلن گلایکول Propylene Glycol باشد. با توجه به اینکه این دو ماده خاصیت اشتعا ل پذیری دارند، بایستی با آب طی یک ترکیب با درصد دقیق مخلوط شده و بعنوان ضدیخ به سیستم تزریق گردند. ماکزیمم غلظت حجمی گلیسیرین در محلول ۴۸ درصد و پروپیلن گلایکول در محلول ۳۸ درصد مقرر گردیده است. هرگونه افزایش غلظت نسبت به مقادیر بیان شده در حضور منبع حرارتی، منجر به مشتعل شدن محلول ضدیخ شده و گسترش حریق را در پی دارد. بر اساس آزمایشات انجام شده، میزان حرارت لازم جهت مشتعل شدن محلول ضدیخ در غلظتهای بیش از حد مجاز به قرار جدول روبرو می‌باشد:

 

 

۳- سایر راهکارهای جلوگیری از یخ زدگی سیستم های اسپرینکلر

جهت سهولت در درک بهتر مطلب بایستی خاطرنشان کرد که هر یک مگاوات انرژی، معادل انرژی حرارتی حاصل از سوختن ۲۸٫ ۵cc بنزین در هر ثانیه می‌باشد. لازم بذکر است بمنظور جلوگیری از یخ زدگی در سیستم های اسپرینکلر قسمت نهائی از سیستم اسپرینکلرکه در معرض درجه حرارت پائین تراز نقطه انجماد آب هستند، راهکارهای دیگری از قبیل Electrical heat tracing وجود دارد که هزینه استفاده آن، بمراتب بیشتر از استفاده از ضدیخ است.

 

توجه: کارشناسان شرکت فنی و مهندسی #آبادگستر_تاسیسات_ایرانیان (مشاور، ناظر و مجری مورد تائید سازمان آتش نشانی) با شماره تماس ۹۸۲۱۹۵۱۱۹۹۷۰+ داخلی ۱۰۵ یا ۱۲۵ همواره آماده پاسخگوئی به سوالات شما همراهان عزیز بویژه در زمینه جلوگیری از یخ زدگی در سیستم های اسپرینکلر هستند. همچنین شما می‌توانید با ارائه نظرات سازنده خود در بخش نظرات و یا از طریق ارسال به آدرس پست الکترونیکی info@atapars.com ما را در جهت ارتقاء سطح علمی مطالب یاری فرمائید. استفاده از این مطلب با ذکر نام شرکت فنی و مهندسی #آبادگستر_تاسیسات_ایرانیان و یا آدرس سایت www.atapars.com بلامانع است.

Loading
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
    نام نویسنده:
    سید علی موسوی زاویه
    تاریخ انتشار:
    ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
بازگشت