شیرهای دلوج

۱- شیرهای دلوج

شیرهای دلوج (deluge valves) مورد تایید سازمان آتشنشانی به طور معمول، با خود یک پکیج از سرشاخه (Trim) را دارند که با کاربردهای مختلف به همراه شیر کنترل متصل می‌شوند که در بخش‌های بعدی به عملکرد برخی از آن‌ها پرداخته می‌شود.

در اصل شیرهای دلوج شامل بخش ورودی محفظه، بخش خروجی و بخش پرایمینگ است که بخش پرایمینگ توسط دیافراگم و کلپراز دو بخش مجزای ورودی و خروجی جدا می‌شود. صافی، شیر یکطرفه و اریفیس مخصوص روی لولۀ ورودی به جهت محفظۀ پرایمینگ سوار می‌شوند.

۲- یک مثال اجرائی از عملکرد سیستم سیلابی:

یک سیستم سیلابی با یک شیر دلوج که در اصل یک شیرکنترل اتوماتیک آب است را (که در بخش قبل توضیح داده شد) بااجرای الکتریکی در نظربگیرید.

این شیر به فشار آب تامینی که در پشت محفظه توسط یک دیافراگم محصور نگه داشته شده بستگی دارد که در این حالت آمادۀ اجرا است.

آب تامینی که زیر فشار است به محفظۀ دیافراگمی شیردلوج، شیر سلنوئید و ایستگاه کنترل دستی متصل است.

هوای موجود در اتمسفر را در ۳ بخش در نظر بگیرید:

 • سیستم لولۀ اسپرینکلر
 • سرشاخۀ سوئیچ اعلام حریق آبی و شیر اتوماتیک تخلیه (که عملکردآن توسط توپکی درون آن است)
 • سرشاخه‌ای که به شیر اتوماتیک قطع، وصل می‌شود زمانی که دتکتور حرارتی گرمای حاصل از حریق را کشف می‌کند، سیگنالی به کنترل پنل می‌فرستد و شیر سلنوئید را باز می‌کند که این شیر آب را به سمت محفظه‌ای دیافراگمی آزاد می‌کند و در نتیجه افت فشار مرتبط با محفظۀ دیافراگمی موجب می‌شود که شیر در اثر نیرو باز شده و به آب اجازه دهد که توسط اسپرینکلرها (بانازل‌ها) خارج شود.

جریان آب سیستم، علاوه بر حرکت به سمت اسپرینکلرها، پس از عبور از شیر یکطرفه (Swing check valve) سوئیچ هشدار فشار جریان را فعال کرده و پس از عبور از سرشاخۀ مذکور در بخش سوم به شیرقطع اتوماتیک (جهت بستن آن) رسیده و بابسته شدن این شیر باعث می‌شود محفظۀ دیافراگمی بتواند مجدداً تحت فشار قرار بگیرد.

جهت راه‌اندازی مجدد سیستم بعد از حریق شیر اصلی جبرانی (که اساساباز یابه اصطلاح N – Oاست) به طور دستی بسته می‌شود، جهت قطع آب ورودی، هم چنین شیر کنترل جبرانی محفظۀ دیافراگمی نیز بسته می‌شود (که در مسیر بعد آن صافی و شیریک طرفۀ فنری قرار می‌گیرد) و در نهایت شیراصلی تخلیه باز شده و به همۀ آب موجود اجازه تخلیه می‌دهد.

شیر اتوماتیک تخلیه نیز (که در بخش‌های قبل نیز به آن اشاره شد با مکانیزم توپکی و پیچ مخصوص کار می‌کند) عملکرد تخلیه خود را انجام می‌دهد.

با بازسازی سیستم عملکرد دستی و الکتریکی شیرکنترل جبرانی (که آن نیز N – O است) محفظۀ دیافراگمی مجدداً پر از فشار می‌شود.

در نهایت به آرامی شیر کنترل اصلی جبرانی را باز کرده و آب باقی مانده از شیر اصلی تخلیه خارج می‌شود و آب مجدداً پشت دیافراگم (طرف مقابل آن) قرار می‌گیرد و به این طریق سیستم مجدداً آمادۀ بهره‌برداری می‌شود.

توجه: کارشناسان شرکت فنی و مهندسی #آبادگستر_تاسیسات_ایرانیان (مشاور، ناظر و مجری مورد تائید سازمان آتش نشانی) با شمار تماس ۹۸۲۱۹۵۱۱۹۹۷۰+ داخلی ۱۰۵ یا ۱۲۵ همواره آماده پاسخگوئی به سوالات شما همراهان عزیز بویژه در زمینه شیرهای دلوج هستند. همچنین شما می‌توانید با ارائه نظرات سازنده خود در بخش نظرات و یا از طریق ارسال به آدرس پست الکترونیکی info@atapars.com ما را در جهت ارتقاء سطح علمی مطالب یاری فرمائید. استفاده از این مطلب با ذکر نام شرکت فنی و مهندسی #آبادگستر_تاسیسات_ایرانیان و یا آدرس سایت www.atapars.com بلامانع است.

Loading
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
  نام نویسنده:
  سید علی موسوی زاویه
  تاریخ انتشار:
  ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
بازگشت