ایمنی منزل پیش از مسافرت

۱- ایمنی منزل پیش از مسافرت

ایمنی منزل پیش از مسافرت ،در این مقاله به مواردی که قبل از مسافرت میبایست برای ایمنی منزل انجام شود پرداخنه شده است.

ایمنی منزل پیش از مسافرت ،باور غلطی است اگر گمان کنیم خانه ای که خالی از سکنه است امنیت دارد و خطری آن را تهدید نمی کند. قابل توجه است که لوله کشی ها و سیم کشی های ساختمان شما همواره امکان حادثه آفرینی دارند و این مسئله ربطی به بودن یا نبودن ساکنان ندارد. نوروز نزدیک است و می دانیم که تعطیلات آن اثر مستقیمی در نرخ مسافرت ها دارد. شما به مسافرت می روید و خانه ای به جا میماند که کماکان نیاز به ایمنی و مواظبت دارد. برای گریز از حوادث و ترک منزلی مطمئن، پیشنهاد می کنیم که مفاد دستورالعمل ایمنی ذیل را یاد داشت كرده و پس از مرور، قبل از خروج از منزل بر اساس اولویت رعایت کنید.

۱-۱- موارد مهم پیش از ترک منزل به شرح ذیل می باشد:

۱-۱-۱- قبل از هر چیز به یاد داشته باشید که در بازدید و كنترل منزل، هرگز عجله و شتاب به خرج نداده و با خونسردی و آرامش،دقت عمل داشته باشید.

۲-۱-۱- ضروری است كلیه شیرهای آب را دقیقاً مورد بازدید قرار داده، آن ها را بسته و آخرین فلكه اصلی آب منزل را نیز حتماً ببندید.

۳-۱-۱- شیرفلکه اصلی گاز را به طور كامل ببندید و همچنین كلیه شیرها و وسایل گازسوز را بسته و از سلامت آن اطمینان حاصل نمایید.

۴-۱-۱-  ایمنی منزل پیش از مسافرت ،درصورتی که از سیلندرهای گاز مایع استفاده می کنید، شیرفلکه آن را به طور كامل بسته و در محل امن قرار دهید. قابل توجه اینكه حتی فلكه سیلندرهای خالی گاز را نیز چک کنید و ببندید.

۵-۱-۱- كلیدهای اصلی برق را قطع كنید. درصورتی که ضرورتاً یخچال و فریزر باید روشن بمانند فقط فیوز برق آشپزخانه را روشن نگه دارید و كلید كلیه و سایل گازسوز واقع در آن را از پریز خارج نمایید.

۶-۱-۱- ایمنی منزل پیش از مسافرت ،ضایعاتی از قبیل كاغذهای باطله، روزنامه، مقوا، پارچه،نایلون های پلاستیكی و مواد زائدی از این دست را در اطراف و پشت یخچال و فریزر و وسایل برقی و حرارتی قرار ندهید.

۷-۱-۱- با توجه به بسته بودن درب و پنجره ها، دمای داخلی منازل بالا رفته و با توجه به اینكه در مجاورت مواد قابل اشتعال و موتور یخچال و وسایل برقی دیگر، كه خود ایجاد گرما می کنند ضریب خطر بروز حریق به شدت افزایش می یابد، آتش سوزی اتفاق می افتد و متأسفانه علت به وجود آمدن بسیاری از حریق ها همین سهل انگاری های ناخواسته است.

۸-۱-۱- ایمنی منزل پیش از مسافرت ،پنجره ها و منافذ را دقیقاً كنترل کنید. حتماً شیشه های شكسته را تعویض کرده و از بسته بودن پنجره ها و مسدود بودن منافذ مطمئن شوید زیرا باز بودن آن ها موجب ورود حیوانات خصوصاً پرندگان و گربه ها و دیگر حیوانات خیابانی شده که در بسیاری از موارد مذكور عامل بروز حریق و ناامنی در اماكن شده اند.

۹-۱-۱- اگر در منزل حیواناتی از قبیل سگ، گربه و یا پرنده نگهداری می کنید، حتماً قبل از خارج شدن از منزل آن ها را نیز خارج كرده و به همسایگان، دوستان و آشنایانی که در ایام تعطیل در خانهمی مانند، بسپارید.

۱۰-۱-۱- اگر از شوفاژ جهت گرمایش منزل استفاده می کنید، در صورت امكان آن ها را کاملاً خاموش کرده و در غیر این صورت شیر رادیاتور را كنترل و کاملاً ببندید.

۱۱-۱-۱- از نگهداری هرگونه مواد یا مایعات سریع الاشتعال مانند بنزین،تینر و غیره در منازل جداً خودداری کنید.

۱۲-۱-۱- كنترل منزل را به كودكان و نوجوانان نسپارید و به اقوام نزدیك خود هم سفارش کنید كه مسئولیت فوق را خود به عهده بگیرند.

۱۳-۱-۱- هنگام خروج از منزل و حصول اطمینان از آن حتماً کلیدها را به یكی از اقوام و یا همسایگان مورد اعتماد بسپارید تا در فرصت های مناسب به منزل سركشی کرده و موارد ایمنی را كنترل نماید.

۱۴-۱-۱- از كلیه کلیدهای موجود دو عدد تهیه و یك عدد آن را نزد خود و در محل مطمئن نگهداری کنید.

۱۵-۱-۱- درصورتی که به مسافرت چند روزه می روید، مسافرت خود را به نیروی انتظامی محل اطلاع دهید تا مراقبت های لازم را به عمل آورند.

۱۶-۱-۱- ایمنی منزل پیش از مسافرت ،یكی از مواردی كه بارها باعث حریق و حادثه شده، اتصال زنگ منازل است. فشار دادن زنگ منازل توسط میهمانان و همسایگان آن ها را دچار اتصال کرده و سپس از ایجاد جرقه حاصله و انتقال حرارت آن به موارد قابل اشتعالی چون روزنامه ها، فرش، موكت و غیره منازل را دچار آتش سوزی کرده و در اندك زمانی حریق آن گسترش پیدا می کند. لذا توصیه می شود حتماً برق زنگ منزل را قطع كنید.

۱۷-۱-۱-  درصورتی که از نفت و وسایل نفت سوز استفاده می کنید توصیه می شود از نگهداری مخازن پلاستیكی و امثال آن در بالكن و راه پله ها خودداری نمایید. برای نگهداری بهتر است که از ظروف فلزی درب دار استفاده كرده و آن ها را در محل امن نگهداری کنید.

۱۸-۱-۱- ظروف بنزین یا الكل و غیره اگر در پشت پنجره باقی بمانند و آفتاب روی آنها بتابد آتش می گیرند، پس توصیه می شود این ظروف را در محل مناسب و امن نگهداری کرده و از تابش مستقیم نور دور کنید.

۱۹-۱-۱- منازلی كه دارای سیستم اعلام و اطفاء حریق اتوماتیك و دزدگیر هستند قبل از خروج آن ها را آزمایش کرده و از سالم بودن آن ها اطمینان حاصل نمایید.

۲۰-۱-۱- اگر نمی خواهید از وسایل نقلیه تا مدتی استفاده كنید و آن را در پاركینگ و حیاط منزل پارك کرده اید از بسته بودن درب آن اطمینان حاصل کرده و مضافاً سیستم برق آن را به طور كامل قطع نمایید.

۲۱-۱-۱- قبل از هر چیز كلیه درهای ورودی و خروجی منزل شامل درب اصلی و كلیه اتاق ها را دقیقاً بررسی و كنترل نمایید و از سالم بودن قفل آن ها اطمینان به عمل آورید.

۲۲-۱-۱- آخرین پیشنهاد اینکه هنگامی که قصد مسافرت دارید قبل از حركت از وضعیت جاده و مسیرهای سفر اطلاع حاصل کنید.

 

 

توجهکارشناسان شرکت فنی و مهندسی #آبادگستر_تاسیسات_ایرانیان (مشاور، ناظر و مجری مورد تائید سازمان آتش نشانی) با شمار تماس ۹۸۲۱۹۵۱۱۹۹۷۰+ داخلی ۱۰۵ یا ۱۲۵ همواره آماده پاسخگوئی به سوالات شما همراهان عزیز بویژه در زمینه ایمنی منزل پیش از مسافرت هستند. همچنین شما می‌توانید با ارائه نظرات سازنده خود در بخش نظرات و یا از طریق ارسال به آدرس پست الکترونیکی info@atapars.com ما را در جهت ارتقاء سطح علمی مطالب یاری فرمائید. استفاده از این مطلب با ذکر نام شرکت فنی و مهندسی #آبادگستر_تاسیسات_ایرانیان و یا آدرس سایت www. atapars.cm بلامانع است.

Loading
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
    نام نویسنده:
    سید علی موسوی زاویه
    تاریخ انتشار:
    ۰۸ مرداد ۱۳۹۸
بازگشت