آیین نامه وسایل حفاظت فردی

۱- آیین نامه وسایل حفاظت فردی

آیین نامه وسایل حفاظت فردی ،به منظور تأمین و ارتقاء سطح ایمنی و حفاظت نیروی کار و همچنین صیانت نیروی انسانی و منابع مادی کشور و در راستای پیشرفت تکنولوژی و ایمن سازی محیط کارگاه ها و به منظور پیشگیری از حوادث منجر به صدمات جانی و خسارات مالی، مقررات این آیین نامه به استناد ماده ۸۵ قانون جمهوری اسلامی ایران تدوین شده است.

۱-۱- مقررات عمومی

ماده ۱: آیین نامه وسایل حفاظت فردی ،به منظور انتخاب وسایل حفاظت فردی متناسب با نوع کار، کارفرما مکلف به شناسایی و ارزیابی شرایط محیط کار برای تشخیص و کنترل خطرات است.

ماده ۲: کارفرما مکلف است وسایل حفاظت فردی متناسب با نوع و محیط کار و مخاطرات احتمالی را به تعداد کافی تهیه و به صورت رایگان در اختیار کارگران قرار دهد.

ماده ۳: کارفرما مکلف است کاربرد صحیح و مراقبت از وسایل حفاظت فردی را به کارگران آموزش دهد.

ماده ۴: آیین نامه وسایل حفاظت فردی ،کارفرما مکلف است وسایل حفاظت فردی را در شرایط مطلوب نگهداری کرده و در جایی قرار دهد که دسترسی سریع به آن ها امکان پذیر باشد.

ماده ۵: کارفرما مکلف به جمع آوری و معدوم کردن وسایل حفاظت فردی معیوب، مستهلک و یا تاریخ مصرف گذشته است.

ماده ۶: کارفرما باید بر استفاده ی صحیح کارگران از وسایل حفاظت فردی نظارت کامل داشته باشد.

ماده ۷: آیین نامه وسایل حفاظت فردی ،کارفرما مکلف است کلیه اطلاعات مربوط به وسایل حفاظت فردی را اعم از نوع وسایل، زمان تحویل، مکان مورد استفاده و عیوب احتمالی ناشی از مصرف را ثبت و نگهداری کند.

ماده ۸: کارگر موظف است با توجه به آموزش های ارائه شده از وسایل حفاظت فردی خود مراقبت، نظافت و استفاده صحیح کند. عدم رعایت موارد مذکور قصور در انجام وظیفه محسوب می شود.

ماده ۹: کارگر موظف است در صورت مشاهده هرگونه نقص و یا ایراد در وسیله حفاظت فردی مراتب را به سرپرست مربوط گزارش دهد.

ماده ۱۰: در اجرای ماده ۹۰ قانون کار جمهوری اسلامی ایران ،وسایل حفاظت فردی مورد استفاده در کارگاه ها باید مطابق با استاندارد ملی یا سایر استانداردهای مورد قبول که به تائید وزارت کار و امور اجتماعی و برحسب مورد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسیده است، باشد.

ماده ۱۱: وسایل حفاظت فردی باید عاری از هرگونه لبه تیز ،زائده، شکستگی و یا دیگر عیوب باشد.

ماده ۱۲: جنس کلیه وسایل حفاظت فردی باید به گونه ای باشدکه شرایط محیطی تغییری در خصوصیات و کارایی آنها ایجادنکند.

ماده ۱۳: جنس آن دسته از وسایل حفاظت فردی که در تماس مستقیم با پوست بدن هستند باید به گونه ای باشد که موجب تحریک و حساسیت پوست نشود.

ماده ۱۴: وسایل حفاظت فردی که در اختیار کارگران قرارمی گیرد باید متناسب با نوع کار بوده و سالم، بهداشتی، تمیز، کامل و آماده استفاده باشد.

ماده ۱۵: اطلاعات مشروحه زیر باید بر روی تمامی وسایل حفاظت فردی به گونه ای پایدار نشانه گذاری شود و به وضوح قابل رؤیت باشد:

۱- نام یا علامت مشخصه ی کارخانه ی سازنده

۲- نام کشور سازنده

۳- سال و ماه ساخت و در صورت نیاز تاریخ انقضاء

۴- نوع کاربرد

۵- استانداردی که بر اساس آن ساخته شده است

۶- شماره و تاریخ تأییدیه وزارت کار و امور اجتماعی یا حسب مورد نیاز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

ماده ۱۶: روش استفاده و یا هر نوع اطلاعات مورد نیاز مصرف کننده وسایل حفاظت فردی باید به همراه محصول ارائه شود.

ماده ۱۷: وسایل حفاظت فردی باید به راحتی قابل استفاده بوده و ضمن تأمین ایمنی کامل نباید مانع انجام کار شود.

ماده ۱۸: در محیط هایی که به لحاظ تجمع بارهای الکتریسیته ساکن احتمال اشتعال و یا انفجار وجود دارد، استفاده از وسایل حفاظت فردی ضد الکتریسیته ساکن الزامی است.

ماده ۱۹: برای رعایت اصول بهداشتی استفاده از وسایل حفاظت فردی به صورت مشترک ممنوع است.

توجهکارشناسان شرکت فنی و مهندسی #آبادگستر_تاسیسات_ایرانیان (مشاور، ناظر و مجری مورد تائید سازمان آتش نشانی) با شمار تماس ۹۸۲۱۹۵۱۱۹۹۷۰+ داخلی ۱۰۵ یا ۱۲۵ همواره آماده پاسخگوئی به سوالات شما همراهان عزیز بویژه در زمینه آیین نامه وسایل حفاظت فردی هستند. همچنین شما می‌توانید با ارائه نظرات سازنده خود در بخش نظرات و یا از طریق ارسال به آدرس پست الکترونیکی info@atapars.com ما را در جهت ارتقاء سطح علمی مطالب یاری فرمائید. استفاده از این مطلب با ذکر نام شرکت فنی و مهندسی #آبادگستر_تاسیسات_ایرانیان و یا آدرس سایت www. atapars.cm بلامانع است.

Loading
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
    نام نویسنده:
    سید علی موسوی زاویه
    تاریخ انتشار:
    ۱۳ مرداد ۱۳۹۸
بازگشت