ایمنی در برابر آتش سوزی

 ۱- ایمنی در برابر آتش سوزی

۱-۱- راه های دوازده گانه برای حفظ ایمنی کار شما

ایمنی در برابر آتش سوزی اولین بار هنگام وقوع فاجعه آتش سوزی در کارخانه ی تولید پوشاک در شهر نیویورک مطرح شد.

در این حادثه که در سال ۱۹۱۱ اتفاق افتاد، ۱۴۶ کارگر متشکل از ۱۲۳ زن و ۲۳ مرد کشته شدند. امروزه استانداردهایی ایمنی شغلی توسط  OSHA  برای محافظت در برابر خطراتی مانند آتش گسترده و فراگیر و سیستم های آتش نشانی ناکافی برای اطفاء حریق وجود دارد. بااین حال بر طبق نظر OSHA آتش سوزی ها و انفجارهای معمول در محل کار سالانه به طور متوسط ۲۰۰ نفر را کشته و ۵ هزار نفر از کارگران را مجروح می کند.

هزینه سالانه این خسارات به کسب وکارها بیش از۲/۳ میلیارد دلار تخمین زده شده است. انفجارها و آتش سوزی ها سه درصد از آسیب های محل کار را تشکیل می دهند و بیشترین تلفات را در تمام حوادث احتمالی محل کار بر عهده دارند. این انفجارهای غیرمنتظره و آتش سوزی ها در محل کار اغلب به خاطر عوامل خطرسازی چون خطوط گاز معیوب، اتصالات ضعیف، مواد ذخیره و انبارشده نامناسب و یا شعله های روباز هستند.

این حوادث آتش سوزی باعث آسیب به سیستم تنفسی، درجات سوختگی مختلف و تخریب و نابودی احتمالی سازه در حال سوختن می شوند معمولاً بعد از هر آتش سوزی و انفجار چهار نوع صدمه به افراد مصدوم وارد می شود آسیب های انفجار اولیه به علت اثرات فشار روی بافت های بدن، بر روی گوش، ریه ها و دستگاه گوارش اثر می گذارد.

آسیب های انفجار ثانویه زمانی رخ می دهد که اشیا سوختنی پرواز کرده و در نزدیکی کارگران یا افراد در معرض آتش فرود می آیند. ترتیب آسیب های انفجار انفجارهای باانرژی بالا می توانند فردی را از زمین بلند کرده و او را به طرف اشیا در حال سوختن پرتاب کند.

آسیب های انفجار منطقه ای جراحات عمیق، سوختگی، استنشاق مواد سمی و هر چیز دیگری که به خاطر انفجار رخ می دهد را آسیب های انفجار منطقه ای می گویند. انفجارها و آتش سوزی ها در محل کار می توانند بسیار خطرناک باشند، از همین رو شما باید اقدامات لازم برای اطمینان از حداکثر ایمنی در مقابل آتش را به انجام برسانید تا از خطر آتش سوزی در امان بمانید. برای آگاهی بیشتر از ایمنی محل کار، ۱۲ راه برای محافظت از محیط کار شناخته شده که ایمنی در برابر آتش سوزی را تضمین می کند، در ادامه به آن ها پرداخته خواهد شد.

 ۱-۱-۱-  قابلیت دسترسی

دسترسی کامل و راحت به پانل ها یا جعبه های کنترل برق را فراهم کنید هرگز مانع دسترسی به این پانل ها یا جعبه های کنترل برق در شرایط اضطراری نشوید و راه آن ها را مسدود نکنید. در ضمن جلوی آتش خاموش کن های آتش نشانی یا خروجی های استراتژی را محدود نکنید و هنگام بارگیری مواد، به فاصله ها توجه کنید که ایم امر اولین و مهمترین مورد در برابر ایمنی در برابر آتش سوزی می باشد.

 ۲-۱-۱-  محل کار خود را خوب حفظ کنید. (محل کار خلوت و مرتب باشد)

درهم وبرهمی و شلوغی محل آتش سوزی نه تنها سوخت برای آتش سوزی را فراهم می کند بلکه مانع دسترسی به خروجی ها و وسایل اضطراری برای کارکنان نیز می شود، محیط مرتب خود باعث ایمنی در برابر آتش سوزی می شود.

۳-۱-۱- دفع زباله های آتش زا

با قرار دادن زباله های سوختنی مثل پارچه های روغنی در یک ظرف فلزی ظرف زباله تحت پوشش و دفع روزانه و منظم آن از خطر آتش سوزی جلوگیری کنید.

۴-۱-۱-  تعمیر و نگهداری

مطمئن شوید که ماشین آلات شما در محل کار سرویس شده و به خوبی کار می کنند و از جرقه زدن های مختلف و کار در گرمای بیش ازحد و اصطکاک جلوگیری می شود. اصولاً بایستی در مدت های ثابت و مشخص ماشین آلات صنعتی خود را چک و تعمیر کرده و به خوبی نگهداری کنید تا مبادا دچار مشکلات و خسارات شدید بشوند.

۵-۱-۱- گزارش خطرات برق

اگر تخصصی در مورد وسایل برقی ندارید جدا از دست زدن به تعمیر آن ها بپرهیزید. چراکه سیم کشی نادرست و تجهیزات الکتریکی ناسالم می توانند علت آتش سوزی در محل کار باشند. اگر متوجه شدید که دستگاهی به خوبی و باکیفیت بالا کار نمی کند به یک کارشناس متخصص اطلاع دهید تا عیب آن را برطرف سازد، این امر نیز از نکات مهم ایمنی در برابر آتش سوزی می باشد.

۶-۱-۱-  استفاده از مواد شیمیایی و نحوه ذخیره سازی ایمن آن ها

همیشه برچسب صفحه اطلاعات ایمنی مواد را برای ارزیابی اشتعال پذیری آنها و سایر خطرات آتش سوزی یک ماده را کاملاً مطالعه کنید و از میزان آتش پذیری آن مطلع شوید. ایمنی در برابر آتش سوزی، هنگام استفاده و نگهداری مواد شیمیایی همیشه آن ها را در مکانی با تهویه مناسب قرار دهید اطمینان حاصل کنید که کارکنان شما برای حمل مواد خطرناک، تجهیزات حفاظتی مناسب را دارند.

۷-۱-۱- احتیاط در محیط های انفجاری

برای جلوگیری از آتش سوزی در محیط های بالقوه انفجاری، تمام نکات احتیاطی توصیه شده و موردنیاز را دنبال کنید. مثاً موادی که حاوی بخارهای مایع قابل اشتعال یا ذرات ریز هستند در جای خوب و با تهویه عالی قرار دهید. اقدامات احتیاطی شامل ابزارهای غیر جرقه ای و کنترل الکتریسیته ساکن هم لازم است.

۸-۱-۱-  حداکثر امنیت ساختمان

برای جلوگیری از آتش سوزی همیشه به دنبال دستورالعمل ثابت و اعلام شده باشید. رفتار اشخاص مشکوک را در نظر داشته به مأموران حفاظتی گزارش دهید. در ضمن هرگز، زباله های سوختنی خود را در نزدیکی ساختمان قرار ندهید چراکه ممکن است به عمد یا سهواً آتش بگیرند و آن را به ساختمان شما سرایت دهند.

۹-۱-۱-  مناطق دودی

اطمینان حاصل کنید که یک اتاق برای افراد سیگاری در محل کارتان وجود دارد و همه کارگران سیگاری برای سیگار کشیدن از آن استفاده می کنند. در ضمن برای این افراد سیگاری در محل کار علائمی نصب شود که از آنها بخواهد قبل از ورود به ساختمان سیگار خود را خاموش کرده و آن را در سطل زباله بیندازند، یکی از مهمتریم قوانین ایمنی در برابر آتش سوزی می باشد.

۱۰-۱-۱-  آتش خاموش کن ساختمان را شارژ کنید

با بررسی شارژ این کپسول ها توسط دستگاه های اندازه گیری، اطمینان پیدا کنید که آن ها کاملاً شارژ شده و آماده استفاده هستند. اگر این آتش خاموش کن ها به طور کامل شارژ نشده باشند و یا اگر تگ (Tag ) متصل به آن نشان می دهد که از زمان شارژ آن یک ماه گذشته بایستی آن را شارژ نمایید. در ضمن همه افرادی را که در محل کار یا ساختمان شما هستند را تشویق کنید که طرز استفاده از آتش خاموش کننده ها را یاد بگیرند این کار را می توانید از نیروهای آتش نشانی یاد بگیرید.

۱۱-۱-۱-  شماره اضطراری آتش نشانی و علامت های مناسب

 شماره تلفن اضطراری و همچنین آدرس شرکت شما باید از طریق ایستگاه تلفنی برای دسترسی سریع ارسال شود. در صورت لزوم برای افراد مجموعه خود صفحات اطلاعات بیشتری در زبان های مادری ایجاد کنید تا مطالب ایمنی شما را به خوبی دریافت کنند اطمینان حاصل کنید که در موارد اضطراری در محل های مناسب علائم تخلیه ساختمان توسط آتش نشانی نصب است. که افراد با دیدن آن بتوانند سریع ساختمان را ترک کنند و راه را اشتباه نروند.

۱۲-۱-۱-  برنامه آموزشی آتش و تخلیه

مانورهای آتش نشانی را حداقل دو بار در سال انجام دهید تا در این کار هنگام وقوع حادثه گیج نشوید و یک محل مشخص را انتخاب کنید که افراد مجموعه بعد از حادثه و خروج از ساختمان در آنجا جمع شوند. همه افراد مجموعه ساختمان را به وسیله شماره تلفن به کاپیتان های ایستگاه آتش نشانی وصل کنید. برای ارزیابی اثربخشی برنامه پیشگیری از آتش سوزی، برنامه های خود را با شرکت آتش نشانی محلی مرور کنید.

توجه: کارشناسان شرکت فنی و مهندسی #آبادگستر_تاسیسات_ایرانیان (مشاور، ناظر و مجری مورد تائید سازمان آتش نشانی) با شماره تماس ۹۸۲۱۹۵۱۱۹۹۷۰+ داخلی ۱۰۵ یا ۱۲۵ همواره آماده پاسخگوئی به سوالات شما همراهان عزیز بویژه در زمینه ایمنی در برابر آتش سوزی هستند. همچنین شما می‌توانید با ارائه نظرات سازنده خود در بخش نظرات و یا از طریق ارسال به آدرس پست الکترونیکی info@atapars.com ما را در جهت ارتقاء سطح علمی مطالب یاری فرمائید. استفاده از این مطلب با ذکر نام شرکت فنی و مهندسی #آبادگستر_تاسیسات_ایرانیان و یا آدرس سایت www.atapars.com بلامانع است.

Loading
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
    نام نویسنده:
    سید علی موسوی زاویه
    تاریخ انتشار:
    ۱۲ اسفند ۱۳۹۷
بازگشت