آئین نامه ایمنی در صنایع آهنگری

۱- آئین نامه ایمنی در صنایع آهنگری

آئین نامه ایمنی در صنایع آهنگری امروزه یک از عوامل مهم و تاثیر گزار در صنایع آهنگری می باشد که در این مقاله به آن پرداخته شده است.

هدف از بازنگری آئین نامه ایمنی در صنایع آهنگری ،حفاظت فنی در ریخته گری، آهنگری و جوشکاری، تطبیق مواد آن با شرایط روز صنایع، پیشرفت تکنولوژی و ایمن‌سازی محیط کارگاه و صیانت از نیروی انسانی و منابع مادی و پیشگیری از حوادث ناشی از کار در کلیه کارگاه‌هائی است که در فرآیند آن‌ها از ماشین آلات و تجهیزات آهنگری استفاده می‌شود.

دامنه شمول: مقررات این آئین نامه به استناد ماده ۸۵ قانون کار تدوین شده و برای کلیه کارگاه‌های مشمول قانون مذکور لاز م الاجرا است.

۱-۱- مقررات عمومی 

ماده ۱: آئین نامه ایمنی در صنایع آهنگری ،کارفرما مکلف است نسبت به شناسائی خطرات و ارزیابی شرایط محیط  کار کارگاه های آهنگری اقدام کرده و اقدامات کنترلی مناسب را به منظور حذف مخاطرات احتمالی به عمل آورد.

ماده ۲: کارگران کارگاه‌های آهنگری باید متناسب با نوع کار و خطرات مطابق آئین نامه آموزش ایمنی کارفرمایان، کارگران و کارآموزان مصوب شورای عالی حفاظت فنی، آموزش‌های ایمنی لازم را دیده و مدارک مربوط به آن را در پرونده آنان ثبت و ضبط کنند.

ماده ۳: ماشین‌ها و تجهیزات مورداستفاده در آهنگری باید دارای لوحه شناسائی حاوی اطلاعات و مشخصات زیر بوده و در محل قابل رؤیتی بر روی آ نها نصب شود:

الف – اسم و آدرس سازنده

ب – شماره سری یا نوع دستگاه

ج – مشخصات فنی ضروری مانند توان، طول کورس، تعداد ضربه در دقیقه، تناژ، وزن

ه – شماره سریال

و – سال ساخت

ماده ۴: انجام کلیه امور نصب، را‌ه اندازی بهره‌برداری و سرویس، تعمیر و نگهداری ماشین آلات و تجهیزات آهنگری باید توسط افراد ماهر و با رعایت دستورالعمل‌های شرکت سازنده و الزامات قانونی انجام پذیرد.

ماده ۵: ماشین‌ها و تجهیزات آهنگری باید دارای پرونده مجاز بوده و دستورالعمل‌ها، نتایج سرویس، تعمیر، نگهداری و بازرسی‌های فنی و ایمنی در آن ثبت شود.

ماده ۶: کارگران شاغل در صنایع آهنگری باید متناسب با نوع کار و خطرات موجود به وسایل حفاظت فردی مناسب از قبیل عینک های ایمنی و حفاظتی، گوشی ایمنی، کلاه و کفش ایمنی، دستکش، پیش بند و لباس مقاوم به حرارت و مانند آن مطابق با آئین نامه وسایل حفاظت فردی مصوب شورای عالی حفاظت فنی مجهز شوند.

ماده ۷: مسئولیت بازرسی، تعمیر و نگهداری از ماشین آلات در کارگاه آهنگری بر عهده کارفرما بوده که شامل موارد زیر است:

الف – بازدید و آزمایشات دور‌های و منظم به منظور اطمینان یافتن از ایمنی ماشین آلات که باید تأئیدیه کتبی و مجوز استفاده از ماشین آلات صادر و ثبت شود.

ب – تهیه برنامه زمان بندی اجرا و ثبت بازرسی‌ها از حفاظت‌ها و ابزارهای حفاظتی که باید به صورت مکرر و منظم انجام شود و شامل تاریخ و اسامی اشخاص بازرسی‌کننده و شماره سریال و یا دیگر مشخصه موارد مورد بازرسی قرارگرفته باشد.

ج – آموزش به افراد جهت انجام بازرسی‌ها و تعمیر و نگهداری صحیح ماشین آلات و تجهیزات آهنگری.

ماده ۸: طراحی، جانمائی، اجرای فونداسیون و نصب ماشین‌ها و تجهیزات آهنگری باید مطابق استانداردهای فنی و مهندسی انجام گیرد.

ماده ۹: فنرهای ضربه گیر که در پرس و پتک‌های آهنگری به کار می‌روند باید به وسیله حفاظ‌های مناسب محصورشده باشند.

ماده ۱۰: قطعات ماشین آلات آهنگری که در ارتفاع بالای سر اپراتور نصب می‌شوند باید به صورتی محافظت شوند که در اثر خطا یا اشکال در عملکرد امکان سقوط آن‌ها و ایجاد حادثه وجود نداشته باشد.

ماده ۱۱: ماشین‌ها و تجهیزات آهنگری باید دارای سیستم‌های قطع‌کننده نیرو و قفل‌کننده یا از کار انداختن سیستم کنترل سیکل در شرایط عادی یا اضطراری باشند. ضمناً کنترل دستی این تجهیزات باید به سهولت قابل دسترس اپراتور باشد.

ماده ۱۲: پرس‌ها و پتک‌های آهنگری باید مجهز به وسایل تک ضربه‌ای باشند تا پس از وارد آمدن هر ضربه عمل پدال یا اهرم، فرمان را قطع کند و مانع کار پرس برای بار دوم شود.

ماده ۱۳: کوبه پتک‌ها و پرس‌های آهنگری باید در مواقع تعویض قالب و یا تعمیرات، کامل مهار و قفل شوند. بلوک‌ها و یا گروه‌های مورداستفاده برای این منظور باید دارای استحکام و سازه مناسب و مساوی یا بیشتر از مقادیر داده شده در جدول شماره ۱ باشند.

ماده ۱۴: انبرهای مورداستفاده در آهنگری باید دارای شرایط زیر باشند:

الف – دارای طول مناسب بوده تا از بروز خطرات احتمالی ناشی از ورود اعضای بدن به منطقه خطر و آسیب به بدن کارگر در مواقع لگدزدن جلوگیری کند.

ب – دسته‌های آن فاقد لبه‌های تیز باشند.

ج – طراحی آن متناسب با ابعاد قطعه مورد جابه جائی باشد.

ماده ۱۵: برای خارج کردن ضایعات حاصله مانند پیلیسه‌های فلزی و یا پوسته‌های اکسیدی و یا انجام عمل روغن کاری باید از ابزارهای مناسب استفاده کرد. این ابزارها باید دارای طول کافی باشند تا کارگر بتواند به تمامی طول قالب دسترسی پیدا کند بدون اینکه دست‌ها و یا بازوئی وی بین قالب‌ها قرار گیرد.

ماده ۱۶: تجهیزات و ابزارهای مربوط به نصب ایمن ( قالب‌ها روبندها، کفشک‌ها و نگهدارنده‌ها ) باید دارای استحکام، اندازه و ابعاد مناسب باشند.

ماده ۱۷: برای جلوگیری از پرتاب قطعات و ضایعات حاصل مانند پیلیسه‌های فلزی یا پوسته‌های اکسیدی و یا عدم ورود سایر کارگران به منطقه خطر باید در قسمت پشت و طرفین ماشین‌های پتک و پرس‌های آهنگری حفاظ مناسب نصب شود. به این منظور حفاظ‌ها باید در یک طرف دارای پاشنه‌هائی باشند که بتوانند روی آن بچرخند یا اینکه به ستون‌های قابل حملی که روی زمین گذاشته شده تکیه داشته و یا از سقف آویزان شده باشند.

ماده ۱۸: در فرآیندهای مرتبط با صنایع آهنگری که دود، گاز یا بخارات تولید می‌شود استفاده از سیستم تهویه مناسب به منظور حذف عوامل زیان آور مذکور الزامی است.

 

توجهکارشناسان شرکت فنی و مهندسی #آبادگستر_تاسیسات_ایرانیان (مشاور، ناظر و مجری مورد تائید سازمان آتش نشانی) با شمار تماس ۹۸۲۱۹۵۱۱۹۹۷۰+ داخلی ۱۰۵ یا ۱۲۵ همواره آماده پاسخگوئی به سوالات شما همراهان عزیز بویژه در زمینه آئین نامه ایمنی در صنایع آهنگری هستند. همچنین شما می‌توانید با ارائه نظرات سازنده خود در بخش نظرات و یا از طریق ارسال به آدرس پست الکترونیکی info@atapars.com ما را در جهت ارتقاء سطح علمی مطالب یاری فرمائید. استفاده از این مطلب با ذکر نام شرکت فنی و مهندسی #آبادگستر_تاسیسات_ایرانیان و یا آدرس سایت www. atapars.cm بلامانع است.
Loading
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
    نام نویسنده:
    سید علی موسوی زاویه
    تاریخ انتشار:
    ۰۶ مرداد ۱۳۹۸
بازگشت