تاریخچه ی سیستم های اسپرینکلر

۱- تاریخچه ی سیستم های اسپرینکلر

تاریخچه ی سیستم های اسپرینکلر در این مقاله بررسی شده است. بسیاری از کارشناسان ایمنی، سیستم های اسپرینکلر را بهترین و کارآمدترین وسیله ایمنی ساخته شده تا به امروز می دانند.

تاریخچه ی سیستم های اسپرینکلر ،سیستم هایی که با به کارگیری آب به عنوان عامل اطفا کننده، استفاده از حسگرهایحرارتی و تجهیزات و رایج در لوله کشی نظیر لوله، اتصالات و شیرها،یکی از ساده ترین سیستم های اطفای حریق بوده که باهدف کنترل یا اطفاء حریق طراحی و نصب می شوند.

تاریخچه ی سیستم های اسپرینکلر ،با توجه به اهمیت و امتیازات سیستم های اسپرینکلر در حفظ جان و مال افراد هرسال قوانین سختگیرانه تری در خصوص نصب این سیستم ها در اماکن مختلف وضع می شود، به عنوان مثال از سال ۲۰۱۲ ،سازمان ملی حفاظت از حریق آمریکا NFPA ،نصب سیستم های اسپرینکلر را در تمامی ساختمان های سه طبقه و بیشتر، ضروری می داند. خوشبختانه در کشور ما نیز سازمان های آتش نشانی شهرهای مختلف قوانین دقیق تر و جدی تری را در خصوص نصب این سیستم ها تدوین کرده اند.

 

۱-۱- اجزای اسپرینکلر

قسمت های مختلف تشکیل دهنده اسپرینکلر به شرح زیر است:

۱-۱-۱- قاب Frame

ساختار و بدنه اصلی اسپرینکلر بوده به سایر اجزا بر روی آن قرار می گیرند.

 

۲-۱-۱- سنسور حرارتی

از این وسیله جهت تشخیص حریق و کنترل جریان آب استفاده می شود و عمدتاً از دو نوع «حباب شیشه ای Glass Bulb و یا اتصال زود گداز Fusible link ساخته می شود که در حالت نرمال با جلوگیری از حرکت درپوش Cap مانع خروج آب شده اما در شرایط آتش سوزی، حرارت محیط باعث شکسته یا از بین رفتن آن شده و در نهایت مسیر عبور آب باز می شود.

 

۳-۱-۱- درپوش Cap

بین سنسور حرارتی و اریفیس  روزنه یا سوراخ داخلی که برروی مقدار آب خارج شده از اسپرینکلر تأثیرگذار است قرار گرفته و مانع تخلیه و نشتی آب خواهد شد. با از بین رفتن سنسور حرارتی، فشار آب درپوش را جدا کرده و آب از اسپرینکلر خارج می شود.

 

۴-۱-۱- صفحه منحرف کننده جریان – دفلکتور Deflector

جریان آب پس از برخورد با این قسمت به قطرات کوچک تری تبدیل شده و علاوه بر به دست آوردن شعاع پوشش بزرگ تر برای هر اسپرینکلر، حرارت بیشتری را نیز جذب می کند، بخش عمد های از تفاوت بین اسپرینکلرها ناشی از تفاوت بین دفلکتورها است.

 

 

۱-۲- باورهای نادرست از سیستم اسپرینکلر

آگاهی رسانی به مردم و رفع دغدغه های ذهنی آن ها می تواند عامل بسیار مهمی در نصب و استفاده از سیستم های اسپرینکلر باشد. در اینبخش به برخی از باورهای اشتباه که باعث نگرانی افراد و امتناع از نصب اسپرینکلر در محیط زندگی و کارشان شده است اشاره می کنیم:

 

۱-۱-۲- هنگام حریق تمامی اسپرینکلرهای درون خانه فعال خواهند شد!!

واقعیت: باید به خاطر داشته باشیم در هنگام حریق فقط اسپرینکلرهای نزدیک به منشأ آتش سوزی فعال شده و هیچ گاه تمام اسپرینکلرهای درون خانه به طور هم زمان عمل نمی کنند. طبق آمار منتشرشده توسط NFPA ، حدود ۶۵ درصد از آتش سوزی ها تنها با یک اسپرینکلر ۸۱ درصد با دو اسپرینکلر یا کمتر و ۹۳ درصد با ۵ اسپرینکلر یا کمتر کنترل و اطفا شده اند.

 

۲-۱-۲- رخدادهای کوچک مثل سوختن یک تکه نان و یا دود سیگار، سیستم اسپرینکلر را فعال میکند!!

واقعیت: اسپرینکلر فقط در صورت وجود دمای بالا فعال می شود و نه با دود، فقط یک حریق تهدید آمیز  می تواند حرارت لازم را برای فعال کردن یک اسپرینکلر ایجاد کند. دود فقط سیستم اعلام حریق را فعال می کند.

 

۳-۱-۲- خسارت حریق کمتر از آسیب آب تخلی هشده ازاسپرینکلر است!!

واقعیت: اسپرینکلر عموماً ۲۰ گالن بر دقیقه آب تخلیه می کند. یک شلنگ اطفا که توسط آتش نشانان به کار گرفته می شود بیش از ۱۲ برابر اسپرینکلر یعنی ۲۵۰ گالن بر دقیقه آب تخلیه می کند.

 

۴-۱-۲- سیستم های اسپرینکلر به صورت تصادفی فعال می شود!!

واقعیت: احتمال اینکه یک اسپرینکلر به صورت تصادفی آب را تخلیه کند بسیار پایین است. طبق آمار از هر ۱۶ میلیون اسپرینکلر نصب شده، تنها یک اسپرینکلر به صورت تصادفی فعال شده است. در کل می توان گفت احتمال تخلیه تصادفی سیستم اسپرینکلر بسیار کمتر از احتمال بروز مشکلاتی است که برای لوله کشی آب مصرفی ساختمان رخ می دهد.

 

۵-۱-۲- سیستم های اسپرینکلر برای حفاظت از اموال طراحیشده و برای امنیت جانی مؤثر نیستند!!

واقعیت: سیستم اسپرینکلر امنیتی با سطح بالا برای جان افراد فراهم میکند. تاکنون تلفات جانی ناشی از حریق در ساختمان هایی که به صورت یکپارچه و کامل سیستم اسپرینکلر داشته اند، گزارش نشده است. باید خاطر نشان کرد و یکی از دلایل عمده مرگ و میر افراد در آتش سوزی ها، استنشاق گازهای سمی نظیر مونوکسید کربن است. اسپرینکلرها علاوه براینکه مانع گسترش حریق می شوند، غلظت گازهای سمی ناشی از حریق را نیز در کمترین حد ممکن نگه می دارند. نصب هر اسپرینکلر مانند استخدام یک آتش نشان ۲۴ ساعته در محل زندگی و کار است!

 

۶-۱-۲- سیستم های اسپرینکلر پرهزینه و گران هستند!!

واقعیت: سیستم اسپرینکلر، ارزان قیمت ترین سیستم اطفای اتوماتیک قابل نصب در ساختمان است و تقریباً هزینه این سیستم معادل هزینه موکت کردن ساختمان ها است. باید به خاطر داشت بخش عمده ای از هزینه های سیستم اسپرینکلر هر سال باتخفیف های شرکت های بیمه جبران شده و عملاً بعد از گذشت چند سال از نصب سیستم، کلیه هزینه های مربوطه جبران می شود.

 

توجهکارشناسان شرکت فنی و مهندسی #آبادگستر_تاسیسات_ایرانیان (مشاور، ناظر و مجری مورد تائید سازمان آتش نشانی) با شمار تماس ۹۸۲۱۹۵۱۱۹۹۷۰+ داخلی ۱۰۵ یا ۱۲۵ همواره آماده پاسخگوئی به سوالات شما همراهان عزیز بویژه در زمینه تاریخچه ی سیستم های اسپرینکلر هستند. همچنین شما می‌توانید با ارائه نظرات سازنده خود در بخش نظرات و یا از طریق ارسال به آدرس پست الکترونیکی info@atapars.com ما را در جهت ارتقاء سطح علمی مطالب یاری فرمائید. استفاده از این مطلب با ذکر نام شرکت فنی و مهندسی #آبادگستر_تاسیسات_ایرانیان و یا آدرس سایت www. atapars.cm بلامانع است.

Loading
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
    نام نویسنده:
    سید علی موسوی زاویه
    تاریخ انتشار:
    ۰۹ مرداد ۱۳۹۸
بازگشت