تفاوت اسپرینکلر واکنش سریع و اسپرینکلر استاندارد در چیست؟

تفاوت اسپرینکلر واکنش سریع و اسپرینکلر استاندارد در چیست؟

۱- مقدمه

تفاوت اسپرینکلر واکنش سریع و اسپرینکلر استاندارد به سوال اصلی خریداران، مالکین و طراحان تبدیل شده است؛

 لذا در این مقاله بر آن شده‌ایم تا به این سوال اساسی و مهم پاسخ دهیم؛ شایان ذکر است استفاده از اسپرینکلرها در سیستم‌های اطفاء حریق به بخشی معمول در طراحی‌ها تبدیل شده است.

آشنائی با تفاوت‌های آن‌ها می‌تواند به شما در طراحی بهتر محیط پروژۀ شما کمک کند. در ادامه تیم  #آباد‌گستر_تاسیسات_ایرانیان به بررسی تفاوت‌های فیزیکی و عملکردی اسپرینکلرهای استاندارد و واکنش سریع خواهد پرداخت.

۲- جنبه های اصلی

تفاوت اسپرینکلر واکنش سریع و اسپرینکلر استاندارد

قبل از هر چیزی باید جنبه‌های اصلی تفاوت اسپرینکلر واکنش سریع (Quick Response Sprinkler) و اسپرینکلر استاندارد (Standard Response Sprinkler)  را مورد بررسی قرار داد. این جنبه‌ها عبارتند از:

 • حساسیت حرارتی
 • درجه حرارتی
 • اندازه و ابعاد
 • جهت‌گیری نصب
 • خصوصیات توزیع آب
 • خدمات ویژه برای اطفاء آتش

بر طبق ویژگی‌های یادشده اسپرینکلرها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. در این مقاله به صورت مختصر تفاوت اسپرینکلر واکنش سریع و اسپرینکلر استاندارد را از دیدگاه سازمان آتش نشانی بررسی می‌کنیم.

 

۳- تفاوت فیزیکی

از لحاظ فیزیکی اسپرینکلرهای پاسخ سریع لامپ شیشه‌ای ۳ میلی‌متری دارند.

اسپرینکلرهای پاسخ استاندارد دارای لامپ شیشه‌ای ۵ میلی‌متری هستند.

لامپ‌ کوچک‌تر نسبت به حرارت حساس‌تر می‌باشد؛ در نتیجه‌ زودتر می‌ترکد. در واقع اسپرینکلرهای پاسخ سریع از سرعت بالاتر و توزیع آب بهتر برخوردارند.

 

۴- تفاوت عملکردی

در اسپرینکلرهای پاسخ استاندارد بعد از رسیدن حرارت محیط به حد نصاب تعریف شده لامپشان ترکیده و سپس آب را تخلیه می‌کنند.

این حساسیت باعث اطفاء آتش در همان مراحل اولیه شده و در وهلۀ بعد با مرطوب کردن اطراف محوطه حادثه، مانع از گسترش آتش می‌شوند.

تمرکز این نوع از اسپرینکلرها دقیقاً بر روی منشاء آتش و خاموش نمودن آن است.

عملکرد اسپرینکلرهای پاسخ سریع از سرعت بیشتری برخوردار بوده و طبعاً برای محیط‌های خاص و حساس پیشنهاد می‌شود.

نرخ پاسخگوئی در این نوع از اسپرینکلرها ۵۰ متر بر ثانیه یا کمتر است؛ علت واکنش سریع آن‌ها کم بودن حجم مایع منبسط شونده است.

 

۵- مزیت‌های استفاده از اسپرینکلرهای پاسخ سریع

مزیت مهم این نوع اسپرینکلر سرعت بالای آن در اطفاء حریق است. واکنش سریع این نوع اسپرینکلر، مقدار تشکیل گازهای سمی و حرارت در حوادث حریق را تا حدود زیادی کاهش می‌دهد و با این کار فرصت بیشتر و امنیت محدوده بالاتری برای تخلیه به وجود می‌آورد.

استفاده از اسپرینکلرهای پاسخ سریع برای بیمارستان‌ها و مدارس، که امکان تخلیه سریع آن‌ها وجود ندارد، گزینۀ بسیار مناسبی است.

در این نوع اسپرینکلرها محاسبات هیدرولیکی بهبود پیدا کرده و سایز لوله‌ها و مخزن تفاوت دارد.

در مورد استفاده از اسپرینکلرهای واکنش سریع باید گفت: می‌توان با کمک آن‌ها ظرفیت آب دهی پمپ، حجم مخزن ذخیره، سایز لوله‌کشی‌ها و همچنین هزینه کلی اجرای سیستم را کاهش داد. همچنین، استفاده از این اسپرینکلرها موجب کاهش مساحت ناحیه طراحی می‌شود که بسیار کمک‌کننده و راهگشا است.

 

۶- بیشتر بدانید

شرکت #آباد‌گستر_تاسیسات_ایرانیان به عنوان نمایندۀ انحصاری فروش و خدمات پس از فروش محصولات اطفا حریق #DUYAR در ایران است. کاتالوگ تجهیزات اطفا حریق DUYAR مشخصات فنی کلیه اسپرینکلرهای قابل عرضه را ارائه نموده است. تجهیزات اطفا حریق #DUYAR دارای استانداردهای معتبر و بین المللی دنیا و جزو لیست تجهیزات مورد تایید سازمان آتش نشانی تهران هستند؛ اسپرینکلر استاندارد شصت و هشت درجه سانتیگراد سایز یک دوم اینچ مدل پائین زن سفید رنگ مدل DY-3327 برند DUYAR و اسپرینکلر واکنش سریع شصت و هشت درجه سانتیگراد سایز یک دوم اینچ مدل پائین زن سفید رنگ مدل DY-3427 برند DUYAR نیز در فروشگاه اینترنتی این سایت قابل سفارش هستند.

 

توجه: کارشناسان شرکت فنی و مهندسی #آبادگستر_تاسیسات_ایرانیان (مشاور، ناظر و مجری مورد تایید سازمان آتش نشانی ) با شماره تماس ۹۸۹۵۱۱۹۹۷۰+ داخلی ۱۰۵ یا ۱۲۵ همواره آماده پاسخگوئی به سوالات شما همراهان عزیز بخصوص در زمینه تفاوت اسپرینکلر واکنش سریع و اسپرینکلر استاندارد هستند. همچنین شما می‌توانید با ارائه نظرات سازنده خود در بخش نظرات و یا از طریق ارسال به آدرس پست الکترونیکی info@atapars.com ما را در جهت ارتقاء سطح علمی مطالب یاری فرمائید. استفاده از این مطلب با ذکر نام شرکت فنی و مهندسی #آبادگستر_تاسیسات_ایرانیان و یا آدرس سایت www.atapars.com بلامانع است.

Loading
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
  نام نویسنده:
  بهداد آهنگری
  تاریخ انتشار:
  ۱۸ آبان ۱۳۹۷
بازگشت