تهران یک بمب ساعتی

۱- تهران یک بمب ساعتی

تهران یک بمب ساعتی ،وضعیت در بسیاری از کشورهای دنیا به این شکل نیست؛ حتی درکشورهایی مثل کانادا و بسیاری از نقاط اروپا که خطر زلزله آن ها را چندان تهدید نمی کند، مقررات و آموزش ها برای برخورد با شرایط بحرانی بسیار جدی و سخت گیرانه است.

تهران یک بمب ساعتی ،یک دانشجوی ایرانی که در کانادا زندگی می کند در مورد تجربه خودش در طول زندگی در این کشور می گوید: با وجود آنکه در کانادا امکان زلزله کم است، تمام مانورها مربوط به آمادگی برخورد با زلزله و تیراندازی است، مانورها معمولا در هر سال تحصیلی یک بار تکرار می شود در زمان مانور همه باید از مسیرهای اختصاصی که قبلا اعلام شده از ساختمان بیرون بروند و در محوطه ای از پیش تعیین شده جمع شوند، استادان موظف هستند در کلاس را قفل کنند و از ساختمان بیرون بیایند.

تهران یک بمب ساعتی ،در زمان مانورهای تیراندازی هم قانون این است که هیچکس نباید در راهروها یا پله ها باشد، وقتی مانور اعلام می شود همه باید در اتاق ها باشند و از جایشان حرکت نکنند تا مانور تمام شود، این مانورها آن قدر جدی و سخت گیرانه اجرا می شود و بعد از دو سه سال زندگی در این جا برای همه جامی افتد که در شرایط اضطراری باید چه طور رفتار کنند و چه چیزی واقعا اهمیت دارد.

تهران یک بمب ساعتی، یکی دیگر از هموطنان ما که در دانمارک زندگی می کند در این مورد می گوید: زنگ مانور آتش سوزی در مراکز آموزشی هر شش ماه یکبار زده می شود.. برای استادها در همه کلاس ها لباس های شبرنگ وجود دارد که به محض آغاز مانور آنها را می پوشند و بعد دانشجویان را راهنمایی می کنند که از ساختمان بیرون بروند و در حیاط حضور و غیاب انجام می دهند.

یک مانور سراسری هم هست که سالی یک بار انجام می شود. زنگ آن در سر تا سر کشور شنیده می شود و همه مردم باید زمان شنیدن آن ساختمان ها را ترک کنند و به فضای باز بروند.

علاوه بر این در زمان بروز حادثه در یک محله، معمولا شهرداری به همه ساکنان آن منطقه پیامک می فرستد و مردم را در جریان نکات ایمنی مورد نیاز در آن شرایط خاص قرار می دهد.

تهران یک بمب ساعتی ،یک ایرانی ساکن آلمان هم در مورد آموزش های مربوط به اصول ایمنی و برخورد با شرایط اضطراری در این کشور می گوید: علاوه بر آموزش و تمرین مدام مانور آتش سوزی در مدارس ، همه کسانی که می خواهند گواهی نامه رانندگی بگیرند هم باید اول در دوره کمک های اولیه شرکت کنند و گواهی بگیرند. نه تنها در آلمان بلکه در تمام اروپا وقتی کسی می خواهد کار تازه ای پیدا کند باید اول دوره ای مربوط به باز آموزی اصول ایمنی را طی کند.

در آغاز کار به همه تازه واردها در مورد وظایفشان در شرایط اضطراری توضیح داده می شود، راه های خروج و جای کپسول های آتش نشانی را در اختیار آن ها می گذارند و محل تعیین شده برای تجمع بعد از سانحه در ساختمان را برایشان مشخص می کنند. علاوه بر این ها از آنجا که در صورت بروز حادثه مسئولیت مدیران شرکت ها بسیار بالاست، معمولا شرکت های بزرگ یک کارمند دارند که شرایط ایمنی محیط کار و آموزش کارکنان را به صورت مرتب چک می کند و به پرسش ها پاسخ می دهد.

تهران یک بمب ساعتی ، تکرار این آموزش ها آن قدر در طول زندگی افراد انجام می شود که مردم کاملا می دانند در شرایط بروز حادثه باید چه کاری انجام دهند. همزمان با تلاش آتش نشان ها برای خاموش کردن آتش در طبقات بالایی ساختمان پلاسکو، عده ای از کسبه بدون اجازه وارد ساختمان شده بودند تا اموال شان را نجات دهند، همین یک مثال هزینه ساز به روشنی نشان می دهد که چقدر در آموزش اصول و مقررات امینی در کشور با مشکل مواجه هستیم.

ما شاید نتوانیم اختیارات شهرداری یا امکانات آتش نشانی را برای بررسی ایمنی ساختمان هایی که در آن ها زندگی می کنیم افزایش دهیم اما احتمالا می توانیم دستورالعمل های ساده مربوط به زمان بروز حادثه را با خودمان مرور کنیم و به دیگران هم آموزش دهیم. برای شروع، تمام شماره هایی را که در شرایط اضطراری ممکن است مورد نیاز باشد بنویسید و در جایی در معرض دید اهالی ساختمان قرار دهید.

این شماره ها علاوه بر شماره نیروهای امدادی ،شامل امداد گاز و آب و برق هم می شود و کمک می کند در شرایط خاص بتوانید درخواست کنید که برق و گاز قطع شود. کسانی که در ساختمان مسولیتی دارند ، از جمله سرایدار و مسئول شوفاژ خانه یا افرادی مانند آنها باید توسط آتش نشانی آموزش داده شوند تا در صورت لزوم، علاوه بر تماس با نیروهای امدادی بتوانند قبل از رسیدن آنها ، شرایط اضطراری را مدیریت کنند.

تهران شبیه بمب ساعتی است. تا به حال بیشتر نگرانی ها در مورد زلزله احتمالی در این شهر ۱۳ میلیون نفری بوده، اما آتش سوزی پلاسکو نشان داد که خطرهای بسیار نزدیک تری هم وجود دارد که تهران و مردمش را تهدید می کند.

تهران یک بمب ساعتی ،گازکشی در تهرانِ روی گسل، خودش یک معضل است. استاندار تهران می گوید در صورت بروز حادثه همین گاز شهری که با لوله به تمام خانه های شهر رفته می تواند فاجعه آفرین باشد. میانگین عمر تجهیزات انتقال برق تهران هم از ۲۵ سال گذشته است که خودش می تواند بالقوه، عامل افزایش آتش سوزی ها باشد و در صورتی که قرار باشد فشار بر شبکه برق افزایش پیدا کند تا مصرف گاز کم بشود، مشکلات بیشتر هم خواهد شد.

تمام آموزشی که ما مردم عادی برای روبه رو شدن با بحران دیده ایم ، به مانورهای سالانه زلزله در مدارس خلاصه می شود؛ نمایشی برای پرکردن ساعتی به نام ساعت زلزله که بعضا با نواخته شدن زنگ زلزله آغاز می شود و به تعطیلی کلاس درس و بازی در حیاط مدرسه می گذرد. اگر دوربین صدا و سیما با هماهنگی قبلی به مدرسه ای برود ، ممکن است بخش دیگری از این نمایش شامل باند پیچی دست و سر بچه ها برای بهترشدن گزارش باشد؛ در غیر این صورت حتی خود مانور هم ممکن است با تشخیص مسولان مدرسه در کلاس های درس اجرا نشود.

آتش سوزی پلاسکو علاوه بر این که نشان داد ساختمان های شهر چقدر ناایمن هستند و می توانند چه داغی به دل مردم بگذارند ،یک چیز دیگر را هم روشن کرد و آن اینکه در نبود قوانین روشن و الزام آور برای آموزش مردم در مورد برخورد با شرایط اضطراری ،جان عده زیادی از همین مردم و نیروهای امدادی در خطر است.

از مهم ترین چیزهایی که باید در مورد ساختمانی که در آن زندگی و کار می کنید بدانید، راه های خروجی ساختمان است. همه ساختمان ها باید علائم شبرنگ بدون نیاز به برق برای نشا ندادن راه خروج از ساختمان داشته باشند.

سیستم برق کشی ساختمان ها باید طوری طراحی و عایق بندی شده باشد که از گرم شدن زیاد آن جلوگیری شود، علاوه بر این باید در نظر داشته باشید که اضافه بار الکتریکی روی سیم پیچی ها می تواند خطرناک باشد؛ بنابراین بهتر است از وصل کردن چند راهی به یک پریز برق خوداری شود.

تهران یک بمب ساعتی ،همه ساختمان ها باید مجهز به دستگاه های اعلام و اطفاء حریق و کپسول های آتش نشانی مناسب با کاربری ساختمان باشند. کپسول ها باید در دوره های منظم توسط آتش نشانی بازدید شوند. ساکنان و کارکنان ساختمان باید در مورد کار با این وسایل آموزش ببینند. علاوه بر این خود ساختمان ها باید در دوره های زمانی مشخص توسط آتش نشانی بازدید شوند تا در صورت وجود مشکل پیش از بروز شرایط اضطراری برای آن ها چاره اندیشی شود.

کارکنان و ساکنان ساختمان باید در دوره های منظم در مورد استفاده از وسایل اطفاء حریق، چگونگی برخورد با شرایط اضطراری و را ه های خروجی ساختمان آموزش ببینند. در نظر داشته باشید که:

– آتش سوزی در آشپزخانه ها بسیار شایع است؛ بنابراین در زمان پخت و پز باید احتیاط های لازم را انجام دهید.

– سیستم های الکتریکی که برق زیادی مصرف می کنند باید به پریزهای مستقل وصل باشند، اضافه بار روی سیستم سیم کشی منازل یا اداره ها می تواند باعث گرم شدن آن ها و ایجاد مشکل شود.

– مراقب باشید که موارد مشتعل شونده در نزدیکی وسایلی که گرما، جرقه یا اشعه تولید می کنند قرار نداشته باشد. از قبل بدانید که موارد قابل اشتعال در کجا قرار دارند، تا در صورت بروز حادثه بتوانید نیروهای امدادی را در این مورد آگاه کنید.

– اگر در ساختمان شما افراد دارای نیازهای خاص، کار یا زندگی می کنند، بدانید که آنها معمولا در کدام طبقه و در کجای ساختمان هستند تا در صورت بروز حادثه بتوانید به پیداکردن سریع آنها کمک کنید.

– بهتر است همه ساختمان ها به سیستم اطفاء حریق بارانی مجهز باشند تا در صورت بروز حادثه از گسترش آتش جلوگیری شود.

– طرح و نقشه ساختمان را پیدا کنید و در جایی قابل دسترس قرار دهید ،این اطلاعات در زمان حادثه می تواند به سرعت امداد رسانی کمک کند.

– تهران یک بمب ساعتی ،یک منطقه امن مشخص تعیین و همه را در مورد آن آگاه کنید تا در صورت بروز حادثه همه کسانی که از ساختمان خارج می شوند بدانند باید در کجا تجمع کنند، به این شیوه هم استرس کمتری به اعضای ساختمان وارد می شود و هم امکان سرشماری افراد بعد ازبروز حادثه سرعت می گیرد.

 

 

توجهکارشناسان شرکت فنی و مهندسی #آبادگستر_تاسیسات_ایرانیان (مشاور، ناظر و مجری مورد تائید سازمان آتش نشانی) با شمار تماس ۹۸۲۱۹۵۱۱۹۹۷۰+ داخلی ۱۰۵ یا ۱۲۵ همواره آماده پاسخگوئی به سوالات شما همراهان عزیز بویژه در زمینه تهران یک بمب ساعتی هستند. همچنین شما می‌توانید با ارائه نظرات سازنده خود در بخش نظرات و یا از طریق ارسال به آدرس پست الکترونیکی info@atapars.com ما را در جهت ارتقاء سطح علمی مطالب یاری فرمائید. استفاده از این مطلب با ذکر نام شرکت فنی و مهندسی #آبادگستر_تاسیسات_ایرانیان و یا آدرس سایت www. atapars.cm بلامانع است.

Loading
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
    نام نویسنده:
    سید علی موسوی زاویه
    تاریخ انتشار:
    ۰۹ مرداد ۱۳۹۸
بازگشت