چگونه تاییدیه آتش نشانی را بگیریم؟

نگارنده:

|

Share

|

(1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars)

تاریخ نگارش:

|

بازبینی:

تاییدیه آتش نشانی

متن نوشته

دریافت تاییدیه آتش نشانی مانند صدور شناسنامه ساختمان دارای اهمیت می‌باشد و حتی می توان گفت به نوعی هویت ساختمان نیز به شمار می آید.

دریافت این تاییدیه به این معنا است که قوانین و مقررات ایمنی در ساختمان کاملاً دقیق رعایت و اجرا شده است که برای این منظور بازرسین سازمان آتش نشانی به درخواست شرکت مشاور آتش نشانی با مراجعه به محل و تایید معماری ، سیستم های اعلام حریق ، اطفا حریق و مابقی سیستم های مورد نیاز در ساختمان دستور لازم برای صدور تاییدیه آتش نشانی را صادر می کنند.

در این مقاله می خواهیم چگونگی دریافت تاییدیه آتش نشانی توسط شرکت مشاور آتش نشانی را مورد بررسی قرار دهیم پس با ما همراه باشید:

تاییدیه آتش نشانی را می بایست از سازمان آتش نشانی دریافت کنیم وظیفه این سازمان جلوگیری از بروز آتش سوزی و برخی حوادث و سانحه های دیگر است، از جمله مهم ترین وظایفی که بر عهده سازمان آتش نشانی است به قرار ذیل می باشد:

 • مقابله با حریق- حیوانات وحشی و…
 • نجات افرادی که در آسانسور حبس می شوند و یا در زیر آوار ساختمان و مانند این ها گرفتار می شوند.
 • علاوه بر موارد مذکور، تعیین صلاحیت ایمنی شرکت ها و ساختمان ها از مهم ترین وظایف این سازمان محسوب می شود.

اخذ تاییدیه آتش نشانی به چه معنا است؟

هدف از اخذ تاییدیه آتش نشانی همانگونه که پیشتر نیز به آن اشاره کردیم رعایت قوانین و مقررات ایمنی در زمان ساخت ساختمان است که این قوانین و مقرارت می بایست براساس ضوابط و دستورالعمل های ایمنی سازمان آتش نشانی باشد برای این منظور لازم است کارفرما برای دریافت این دستورالعمل ها به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک در شهر خود مراجعه کند، و برای آگاهی از روند و چگونگی اجرای آن ها با شرکت های خدمات آتش نشانی مشاوره لازم را داشته باشد تا از این طریق کاملا دقیق و اصولی ضوابط و دستورالعمل های ایمنی آتش نشانی را اجرا کنند.

چگونه تاییدیه آتش نشانی را بگیریم؟

برای اخذ تاییدیه آتش نشانی می بایست مراحلی را طی کنید که این مراحل به شرح ذیل می باشد:

برای دریافت تاییدیه آتش نشانی ساختمان لازم است که مراحل اداری آن را با تشکیل پرونده در سازمان آتش نشانی پیگیری کنید برای این امر خود کارفرما در طی یک وکالت کاری انجام کلیه امور را به این سازمان می سپارد.

لازم به ذکر است که در برخی شهرها و مناطق برای دریافت تاییدیه آتش نشانی می بایست از طریق سازمان نظام مهندسی اقدام کنید.

در طی این مراحل برای دریافت تاییدیه اتش نشانی باید در جلسات فنی و حل اختلاف سازمان آتش نشانی شرکت کنید تا در زمان اجرای پروژه بتوانید با اطلاعات و آگهی که در این جلسات به دست آورده اید مشکلات و چالش های ایمنی و آتش نشانی پروژه خود را حل و فصل کنید.

اجرای درست و اصولی و همچنین مشاوره با کارشناسان مورد تاییدیه سازمان آتش نشانی و نظارت بر اجرا و بررسی سیستم های اعلام و اطفا حریق و تحویل آن از پیمانکار و نیز مورد بررسی قرار دادن برخی تجهیزات مانند درهای دودبند- تجهیزات جانبی برای استخر و سایر وسایل مورد نیاز مطابق با استاندارد و ضوابط آتش نشانی می تواند از تمامی مشکلات و چالش هایی که در طی دریافت تاییدیه آتش نشانی برای ساختمان و یا مراکز تجاری با ان روبرو هستید کاهش دهد.

همانطور که گفتیم برای آشنایی با دستورالعمل ها و ضوابط آتش نشانی می بایست به یکی از شرکت های مشاور آتش نشانی مراجعه کنید، برای دریافت راهنمایی و دریافت تاییدیه از این شرکت ها می بایست حتما قراردادی مابین کارفرما و شرکت مشاور آتش نشانی تنظیم شود.

مراحل قرارداد و مدارک مورد نیاز

مراحل قرارداد و مدارک مورد نیاز برای تنظیم قرارداد با شرکت مشاور آتش نشانی به قرار ذیل است:

اجرای دستورالعمل پروژه ها و کلیه مراحل کار ، از طریق سامانه بازرسی و کنترل خدمات ایمنی ، مابین شرکت های مشاور آتش نشانی و سازمان آتش نشانی صورت می پذیرد.

 • مالک ساختمان با دردست داشتن مدارک ذیل به یکی از شرکت های مشاور آتش نشانی مراجعه می کند:
 • اصل و کپی سند مالکیت ساختمان
 • اصل و کپی کارت ملی
 • نقشه های فاز 1
 • فیش پرداخت عوارض
 • تنظیم و عقد قرارداد مشاوره با شرکت های مشاور آتش نشانی سازمان آتش نشانی
 • دریافت فرم تعیین شرکت که به مهر و امضای مدیر عامل شرکت رسیده باشد
 • حتما می بایست در فرم تعیین شرکت مجری براساس دستورالعمل، نحوه فعالیت شرکت در مورد آن پرونده توسط خود شرکت علامت گذاری شود
 • بعد از این که مالک فرم را دریافت کرد می بایست به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک مراجعه کرده و فرم مذکور را ثبت کند و از این طریق شرکت مشاور آتش نشانی خود را تعیین و اعلام نماید، سپس شرکت می تواند بر روی پرونده مذکور نظارت داشته و کلیه عملیات را براساس دستورالعمل های قانونی انجام دهد.
 • بعد از انجام این روند شرکت مشاور آتش نشانی وظیفه دارد اجرا امور پروژه را براساس مقررات پیش ببرد و در زمان های تعیین شده گزارش کار خود را به سازمان آتش نشانی ارسال کند.

توجه: تنها شرکت هایی مجاز به انجام این فرآیند هستند که جز لیست شرکت های مورد تایید و صلاحیت سازمان آتش نشانی باشند وظایف تعریف شده برای این شرکت ها شامل ایمنی در معماری- سیستم های کشف اطفاحریق- سیستم های تهویه و اگزاست فن و سیستم های اطفا حریق می باشد، برخی شرکت ها تنها برای پوشش اسکلت فلزی و یا سیستم تهویه اگزاست فن مجاز به فعالیت می باشند.

مالکین می بایست به این نکته توجه داشته باشند که در زمان انتخاب شرکت مشاور آتش نشانی حتما موارد مذکور را در مدنظر قرار دهند و شرکتی را انتخاب کنند که حتما به 4 گزینه فوق دسترسی داشته و برای آن ها مجاز باشد.

فرم تاییدیه آتش نشانی از سوی سازمان آتش نشانی به شهرداری ارسال شده و با کامل شدن روند و پروسه کار و همچنین بازدید سازمان آتش نشانی از پروژه، فرم مربوطه به کارشناسان سازمان می رسد و فرم نهایی به مهر و امضای رییس پیشگیری رسیده و به شهرداری ارسال می شود و شهرداری نیز بعد از دریافت فرم مربوطه پایان کار را برای کارفرما صادر می کند،

لازم است که بدانید این فرم از طریق اداره آتش نشانی به شهرداری ارسال می شود و جابجایی آن به صورت دستی توسط مالک غیرمجاز می باشد و در تمام مراحل و روند اداری و بازدیدهای مدیریتی تنها شماره اتوماسیون این فرم در اختیار مالک قرار می گیرد که مالک از طریق این شماره اطمینان کسب می کند که مراحل و روند کاری برای تاییدیه سازمان آتش نشانی به اتمام رسیده است و پس از گذشت دو روز اصل فرم تاییدیه براساس همان شماره به شهرداری ارسال خواهد شد.

مالک بعد از گذشت این دو روز با مراجعه به شهرداری روند اداری برای دریافت برگه پایان کار و گواهی بهره برداری از ساختمان را طی می کند.

در واقع با توجه به مطلب ذکر شده دانستیم تا وقتی که مالک تاییدیه آتش نشانی را دریافت نکند نمی تواند پایانکار را دریافت کند و لازمه دریافت این تاییدیه عقد قراردارد با یکی از شرکت های مشاور آتش نشانی مورد تایید سازمان آتش نشانی است.

پروژه‌های آتش نشانی

چرا باید آبادگستر تاسیسات ایرانیان را برای دریافت خدمات ایمنی و آتش نشانی خود انتخاب کنید…؟!

 • سازمان آتش نشانی تهران
  مشاور مورد تایید سازمان آتش نشانی تهران

  معماری | اعلام حریق 🧯 اطفا حریق | سیستم‌‌‌‌‌‌‌‌های تهویه و اگزاست فن | مقاوم‌سازی سازه های فلزی در برابر حریق

 • انجمن صنفی کارفرمایی
  عضو انجمن

  انجمن صنفی کارفرمائی شرکت های ایمنی و مهندسی حریق استان تهران

 • null
  عضو اتحادیه

  اتحادیه صنف لوازم ایمنی، آتش نشانی و علائم نیروهای مسلح

درباره ما

طراحی 1 1

شرکت آبادگستر تاسیسات ایرانیان (آتا) (مسئولیت محدود) در سال 1394 با همكاري گروهي از كارشناسان و متخصصين در زمينه‌هاي سازه، معماری، تاسیسات الکتریکی و مکانیکی تأسيس گرديد. اين شرکت افتخار دارد كه در گذشته، طرح‌‌‌‌ها و پروژه‌هاي متعددي را در اقصي نقاط كشور انجام داده است. مشاوره آتش نشانی، طراحی، نظارت و اجرای سیستم اعلام و اطفاء حریق، تاسیسات حرارتی و برودتی از جمله فعاليت‌هاي مهم اين شركت بوده است.

 • معرفی اجمالی شرکت
 • خط مشی کیفی
 • اطلاعات پرسنل فنی شرکت
 • دپارتمان حریق

توجه: کارشناسان و مشاورین شرکت فنی و مهندسی آبادگستر تاسیسات ایرانیان ( مشاور، طراح، ناظر و مجری مورد تایید سازمان آتش نشانی ) با شماره تماس ☎️ ۰۲۱۹۱۳۰۵۰۶۸ داخلی 105 یا 125 و یا شماره 📱 ۰۹۳۹۹۶۰۳۸۰۰ همواره آماده ارائه مشاوره رایگان 🥇 و پاسخگوئی به سوالات شما همراهان گرامی می‌باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ما و آگاهی از محصولات ، پروژه ها ، دانلودها ، اخبار و رویدادها و مقالات مرتبط با حوزه ایمنی و آتش نشانی ، سایت شرکت آبادگستر تاسیسات ایرانیان را به دوستان خود معرفی فرمائید. همچنین جهت ارتباط با کارشناسان این شرکت از صفحه تماس با ما استفاده فرمائید.

شایان ذکر است شما می‌توانید با ارائه نظرات سازنده خود در بخش نظرات و یا از طریق ارسال به آدرس پست الکترونیکی info@atapars.com ما را در جهت ارتقاء سطح علمی مطالب منتشر شده یاری فرمائید. استفاده از این مطلب با ذکر نام شرکت فنی و مهندسی آبادگستر تاسیسات ایرانیان و یا آدرس سایت www.atapars.com بلامانع می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Solve : *
6 + 14 =


سایر مطالب پیشنهادی

فهرست