مشاور آتش نشانی ساختمان کیست؟

نگارنده:

|

Share

|

(1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars)

تاریخ نگارش:

|

بازبینی:

مشاور آتش نشانی ساختمان

متن نوشته

شرکت های مورد تایید سازمان آتش نشانی بعد از دریافت مجوز از سازمان آتش نشانی در زمینه مشاوره، طراحی، نظارت و اجرای سیستم های آتش نشانی به صورت صحیح در ساختمان های در حال ساخت و ساز بعنوان مشاور آتش نشانی ساختمان فعالیت می‌نمایند؛ این شرکت ها وظیفه دارند که کلیه نکات ایمنی آتش نشانی را بر اساس دستورالعمل ها و ضوابط سازمان آتش نشانی در طی جلسات مشاوره به کارفرما آموزش دهند و سطح آگاهی و اطلاعات کارفرمایان را در این زمینه افزایش دهند؛ این شرکت ها برای این منظور تکنسین و کارشناسانی که در این حرفه دانش ، تخصص و تجربه لازم را دارند به کار می گیرند و آن ها را با نام مشاور آتش نشانی ساختمان معرفی می نمایند.

مشاور آتش نشان ساختمان دارای صلاحیت علمی و حرفه ای در زمینه ایمنی در معماری ساختمان می باشد و آموزش های لازم در این خصوص را در طی دوره های کاملاً تخصصی گذرانده است و در زمان ساخت و سازهای ساختمانی بر اجرا و نصب صحیح سیستم‌های آتش نشانی نظارت لازم را دارد.

در این مقاله می خواهیم بدانیم مشاور آتش نشان ساختمان کیست و چه وظایفی بر عهده دارد؛ پس با ما همراه باشید:

مشاور آتش نشانی ساختمان کیست؟

مشاور آتش نشانی کسی است که از مهارت و دانش و تخصص بالا در خصوص ایمنی در معماری ساختمان، نظارت بر اجرا و نصب و راه اندازی سیستم های اطفا حریق و اعلام حریق برخوردار است، مشاور آتش نشانی از تمامی قوانین و دستورالعمل‌های سازمان آتش نشانی آگاهی لازم را داشته و از این طریق مشاوره ای اصولی را بر اساس این قوانین به کارفرما ارائه می‌دهد.

مشاور آتش نشانی ساختمان می بایست اطلاعات خود در خصوص قوانین و دستورالعملل های سازمان آتش نشانی به روز کند و در صورت هر گونه تغییری در این دستورالعمل ها و قوانین فوراً از آن اطلاع پیدا کرده و در کار خود بر اساس آن عمل کرده و مشاوره صحیح را به کارفرما القا نماید.

دستورالعمل های آتش نشانی هر ملکی در برگه جواز آن نوشته شده و لازم است که بدانید که هر ملکی دستورالعمل مخصوص به خود را دارد که این براساس نوع کاربری و مساحت ساختمان تعیین شده است، مشاور آتش نشان ساختمان در زمان ساخت و ساز کارفرمایان را در خصوص این دستورالعمل ها و قوانین راهنمایی می کنند تا از این طریق بتوانند سیستم های آتش نشانی را به صورت صحیح نصب و اجرا کنند که در نهایت موجب می شود که بدون هیچگونه مشکلی تاییدیه آتش نشانی را برای ساختمان دریافت نمایند.

آنچه که موجب شده تا ساخت و ساز در کشور افزایش پیدا کند رشد جمعیت است لذا بر این اساس نیز ضوابط و دستورالعمل های آتش نشانی نیز تعیین می گردد و می بایست کارفرما به منظور ایمنی در زمان ساخت ساز به آن عمل نماید؛ گاهی ممکن است کارفرما به دلیل عدم آگاهی در اجرای این دستورالعمل ها موجب بروز حوادث جبران ناپذیر و ناگواری شود؛ در اینجاست که حضور و نظارت آتش نشان بر این پروژه ها اهیمت پیدا می کند و می تواند با اطلاعات و دانشی که دارد از بروز هر گونه حادثه ای که به ایمنی ساختمان ارتباط دارد جلوگیری کند.

در ویدیو زیر ضرر و آسیب های ناشی از نبود مشاور آتش نشانی را مشاهده می نمائید:

لازم است که بدانید ضوابط آتش نشانی شامل سه بخش ذیل می باشد:

 • ضوابط ایمنی معماری
 • ضوابط ایمنی تاسیسات الکتریکی
 • ضوابط ایمنی تاسیسات مکانیکی
 • ضوابط ایمنی سازه‌ایی

مشاور آتش نشان در خصوص تمامی این ضوابط آگاهی و اطلاعات لازم را دارد و این اطلاعات را در جلسه مشاوره در اختیار کارفرما قرار می دهد.

وظایف مشاور آتش نشانی ساختمان

در سطرهای پیشین همین مقاله گفتیم که مشاور آتش نشانی ساختمان کیست و تا حدودی به وظایفی که بر عهده دارد نیز اشاره کردیم؛ اصلی ترین و مهم ترین وظایف مشاوره آتش نشانی ساختمانی به قرار ذیل است:

همچنین لازم است بدانید که توجه به توصیه ها و رعایت نکاتی که مشاور آتش نشانی بر آن تاکید دارد علاوه بر این که از بروز حوادث جبران ناپذیر جلوگیری می کند در نهایت موجب می شود که بدون هیچونه مشکلی و یا وارد آمدن خسارت مالی تاییدیه آتش نشانی را که براساس آن پایانکار ساختمان صادر می شود را دریافت نمائید.

با توجه به موارد ذکر شده می توان نتیجه گرفت که مشاور آتش نشانی ساختمان در امر ساخت و ساز به منظور اجرا و نظارت بر سیستم های آتش نشانی، لازمه هر پروژه ساختمانی بوده و بهترین کار این است که از ابتدای شروع پروژه ساختمانی از مشاور آتش نشانی راهنمایی های لازم را دریافت نمائید تا از این طریق از بروز خسارت های مالی و زمانی نیز جلوگیری کنید.

شرکت های مورد تایید سازمان آتش نشانی

لیست شرکتهای مورد تایید آتش نشانی که به آن ها وندور لیست سازمان آتش نشانی نیز می گویند شامل لیستی از شرکت های مشاوره زیر نظر سازمان آتش نشانی است که خدمات و فروش تجهیزات مورد استفاده کارفرمایان و نظارت بر اجرای صحیح ایمنی ساختمان توسط کار فرما را برعهده دارند.

کارفرمایان می بایست به منظور مشاوره در امر ایمنی در ساخت و ساز به لیست شرکت های دارای صلاحیت سازمان آتش نشانی مراجعه کرده و با عقد قرارداد با یکی از این شرکت ها از مشاوره و راهنمایی های آن ها بهره مند شود.

مشاور آتش نشانی ساختمان که در این شرکت ها فعالیت دارند اطلاعات و راهنمایی های لازم را در اختیار کارفرما قرار می‌دهند.

چرا باید آبادگستر تاسیسات ایرانیان را برای دریافت خدمات ایمنی و آتش نشانی خود انتخاب کنید…؟!

 • سازمان آتش نشانی تهران
  مشاور مورد تایید سازمان آتش نشانی تهران

  معماری | اعلام حریق 🧯 اطفا حریق | سیستم‌‌‌‌‌‌‌‌های تهویه و اگزاست فن | مقاوم‌سازی سازه های فلزی در برابر حریق

 • انجمن صنفی کارفرمایی
  عضو انجمن

  انجمن صنفی کارفرمائی شرکت های ایمنی و مهندسی حریق استان تهران

 • null
  عضو اتحادیه

  اتحادیه صنف لوازم ایمنی، آتش نشانی و علائم نیروهای مسلح

سخن آخر

دستورالعمل های ایمنی در معماری انواع ساختمان های مسکونی ، تجاری ، اداری و… از سوی شهرداری ها و سازمان آتش نشانی صادر و در اختیار شرکت های مشاور آتش نشانی قرار می گیرد، این شرکت ها نیز می بایست با توجه به قوانین و دستورالعمل های صادره از سوی این دو نهاد کنترل ، پیگیری و نظارت در اجرای صحیح سیستم های آتش نشانی را بر عهده گرفته و تاییدیه لازم از سازمان آتش نشانی را برای این ساختمان ها دریافت نمایند. لذا قطعاً این شرکت ها برای پیش بردن اهداف خود به طرز صحیح و مطلوبی به وجود یک مشاور آتش نشانی ساختمان که از طلاعات و دانش و مهارت لازم در خصوص استانداردها و قوانین و ضوابط آتش نشانی ساختمان برخودار باشد نیاز پیدا می کنند.

این شرکت ها با بکار گیری کارشناسان مشاور آتش نشانی ساختمان و بهره مندی از اطلاعات و دانش آن ها، سیستم های آتش نشانی را براساس استانداردهای سازمان آتش نشانی در ساختمان های در حال احداث نصب و راه اندازی می کنند، و هر گونه اطلاعاتی که در خصوص نکات ایمنی ساختمان نیز نیاز باشد را از طریق همین مشاور آتش نشانی ساختمان در اختیار کارفرما قرار می‌دهند.

توجه: کارشناسان و مشاورین شرکت فنی و مهندسی آبادگستر تاسیسات ایرانیان ( مشاور، طراح، ناظر و مجری مورد تایید سازمان آتش نشانی ) با شماره تماس ☎️ ۰۲۱۹۱۳۰۵۰۶۸ داخلی 105 یا 125 و یا شماره 📱 ۰۹۳۹۹۶۰۳۸۰۰ همواره آماده ارائه مشاوره رایگان 🥇 و پاسخگوئی به سوالات شما همراهان گرامی می‌باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ما و آگاهی از محصولات ، پروژه ها ، دانلودها ، اخبار و رویدادها و مقالات مرتبط با حوزه ایمنی و آتش نشانی ، سایت شرکت آبادگستر تاسیسات ایرانیان را به دوستان خود معرفی فرمائید. همچنین جهت ارتباط با کارشناسان این شرکت از صفحه تماس با ما استفاده فرمائید.

شایان ذکر است شما می‌توانید با ارائه نظرات سازنده خود در بخش نظرات و یا از طریق ارسال به آدرس پست الکترونیکی info@atapars.com ما را در جهت ارتقاء سطح علمی مطالب منتشر شده یاری فرمائید. استفاده از این مطلب با ذکر نام شرکت فنی و مهندسی آبادگستر تاسیسات ایرانیان و یا آدرس سایت www.atapars.com بلامانع می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Solve : *
9 + 28 =


سایر مطالب پیشنهادی

فهرست