نحوه تست سیستم اعلام حریق

۱- نحوه تست سیستم اعلام حریق

نحوه تست سیستم اعلام حریق ،سیستم اعلام حریق یک ساختمان همانطور که از اسمش برمی آید آغاز یک حادثه را اعلام کرده و ما را از وقوع آن باخبر می سازد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی خود این سیستم می تواند به صورت اتوماتیک تجهیزاتی چون بارنده های خودکار اسپینکلرها را فعال کرده و به اطفای آتش دست بزند و در کنار آن به ایستگاه آتش نشانی معرفی شده هم، حریق را اطلاع دهد. سیستم اعلام اولین دریافت کننده ی هشدار حریق است و از این رو وجود و اطمینان از صحت آن در کار بسیار مهم است.

در ادامه به معرفی طریقه ی استاندارد تست سلامت این دستگاه ها خواهیم پرداخت. معتبرترین و رایج ترین استاندار دهای سیستم های اعلام حریق، BS و NFPA می باشند که در خصوص نصب، راه اندازی و نگهداری سیستم های مذکور به طور مفصل توضیحاتی را ارائه می نمایند.

 

۱-۱- راهنمای تست سیستم اعلام حریق مطابق استاندارد

نحوه تست سیستم اعلام حریق ،نصب و راه اندازی سیستم های اعلام حریق بر اساس استاندارد بایستی توسط نفرات ذی صلاح اجرا شده که دارای تخصص و تجربه کافی در این خصوص باشند و به صورت اصولی و مطابق با استاندارد و بر اساس جداول مندرج در آن این امر را انجام دهند. برخی از پروژه های بزرگ شامل بیش از ۵۰۰ ، ۱۰۰۰ و یا بیش از چند هزار قطعه می باشند! به نظر شما چه تعداد از این قطعات را بایستی تست نمود تا این اطمینان حاصل شود که سیستم به درستی نصب شده و عملکرد قابل اعتمادی دارد.

استاندارد ۷۲ NFPA جواب این سوال که در ایران به طور مبهم و اغلب شرکت ها بر اساس تجربه به آن پاسخ می دهد را به صراحت اعلام می کند! بر اساس بند ۱۴٫۴٫۱٫۱ کلیه تجهیزاتی که در یک سیستم اعلام حریق برای اولین بار نصب می گردند بایستی ۱۰۰ درصد مورد تست قرار گیرند. این بند بدان معناست که تست رندومی برای تحویل وجود نداشته و بایستی کلیه قطعات مورد تست قرار گیرند. در این فصل در خصوص نحوه ی تست و مدت زمان تست و سرویس و نگهداری توضیحاتی ارائه می گردد، همچنین جداولی وجود دارد که بر اساس نوع تجهیز مدت زمان بین هر تست را تشریح می نماید.

بسیاری از پیمانکاران به علت زمان بر بودن و زحمت انجام این کار، اطلاعاتی در مورد حق و حقوق کارفرما به ایشان ارائه نمی دهند تا هر چه زودتر تحویل پروژه را انجام داده و صورت وضعیت های مالی خود را به جریان بیاندازند، این امر باعث عدم کشف نواقص پروژه شده و در واقع فرصت را برای به وجود آمدن حوادث فراهم می آورد.

حریق ممکن است در هر گوش های از یک ساختمان شکل گرفته و پیشرفت نماید، عدم کشف به موقع حریق باعث هدر رفت زمان برای افراد حاضر در منطقه و اطفاء آن می گردد. زمانی که حریق گسترش یابد به حدی خواهد رسید که دیگر قابل کنترل نبوده و خسارات غیر قابل جبرانی را به وجود می آورد و همه این ها ناشی از عدم توجه به تست یک قطعه الکترونیکی کوچک می باشد.

نحوه تست سیستم اعلام حریق ،بنابراین در اولین گام کلیه کارفرمایان و دست اندرکاران پروژه های اعلام حریق باید به این نکته توجه کافی داشته باشند که برای تست اولیه در زمان تحویل پروژه، کلیه تجهیزات سیستم اعلام حریق بدون استثنا می بایست مورد تست و بازرسی قرار گیرند تا از صحت عملکرد تمامی آن ها اطمینان حاصل شود. ممکن است انجام این چنین تستی در برخی از پروژه ها چند روز به طول انجامد و در برخی دیگر شاید تا چندین هفته هم ادامه یابد.

کارفرمایان می بایست از پیمانکاران اعلام حریق بخواهند که در زمان برآورد هزینه، هزینه مربوط به انجام چنین تستی را نیز در پیشنهادات مالی خود در نظر بگیرند تا در زمان تحویل پروژه عذری برای انجام ندادن تست کامل نداشته باشند.ا ین اطمینان را به شما می دهیم که حتی اگر بزرگترین و معتبرترین شرکت های اعلام حریق دنیا هم اجرای پروژه شما را به دست گیرند، بازهم در زمان تست، به مشکلات و موارد زیادی بر خواهید خورد که می تواند تاثیر بسیار منفی بر عملکرد سیستم اعلام حریق نصب شده داشته باشد.

 

 

توجهکارشناسان شرکت فنی و مهندسی #آبادگستر_تاسیسات_ایرانیان (مشاور، ناظر و مجری مورد تائید سازمان آتش نشانی) با شمار تماس ۹۸۲۱۹۵۱۱۹۹۷۰+ داخلی ۱۰۵ یا ۱۲۵ همواره آماده پاسخگوئی به سوالات شما همراهان عزیز بویژه در زمینه نحوه تست سیستم اعلام حریق هستند. همچنین شما می‌توانید با ارائه نظرات سازنده خود در بخش نظرات و یا از طریق ارسال به آدرس پست الکترونیکی info@atapars.com ما را در جهت ارتقاء سطح علمی مطالب یاری فرمائید. استفاده از این مطلب با ذکر نام شرکت فنی و مهندسی #آبادگستر_تاسیسات_ایرانیان و یا آدرس سایت www. atapars.cm بلامانع است.

Loading
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
    نام نویسنده:
    سید علی موسوی زاویه
    تاریخ انتشار:
    ۲۴ مرداد ۱۳۹۸
بازگشت