چکیده ای از سیستم های اعلام حریق

۱- سیستم های اعلام حریق

 سیستم های اعلام حریق امروزه به طور گسترده در ساختمان ها و اماکن مسکونی و صنعتی استفاده می شود تا خسارت های ناشی از حریق را به حداقل برسانند و همچنین برای اطلاع دادن به ساکنین ساختمان در مواقع بروز حریق از این سیستم های اعلام حریق استفاده می شود تاحدالامکان از تلفات جانی جلوگیری شود.

برای تشخیص حریق از اثرات سه گانه آن یعنی دود و حرارت و شعله استفاده می شود. به طور کلی سیستم های اعلام حریق در دو نوع آنالوگ و آدرس پذیر (Addressable) ساخته شده اند.

 

۱-۱- سیستم هاي اعلام حریق متعارف و آدرس پذیر

سیستم های متعارف و آدرس پذیر علارغم تمایز در نحوه هم بندی و سطح فناوری به کار گرفته شده در آن ها، در یک اصل مشترک هستند و آن نحوه عملکرد رله گونه آشکار سازها است همچنین وسایل خبر دهنده درسیستم اعلام حریق مانند آژیرها، زنگ ها، فرمان گرفته و ساکنین یا افراد داخل ساختمان را مطلع می کنند. این مراکز به دو دسته متعارف (Conventional) و آدرس پذیر (Addressable) تقسیم می شود.

لازم به ذکر است هر دو سیستم از تجهیزاتی به نام آشکارساز (Detector) استفاده می شود که در مکان های مختلف مانند آشپزخانه، اتاق های بازرگانی، هتل ها و … به صورت سقفی یا پایه های دیواری نصب می گردد و وظیفه شان تشخیص حریق و اعلام آن به مراکز کنترل نامبرده می باشد. که در ۵ نوع زیر ساخته می شود.

۱-۱-۱- دتکتور دودی (Smoke detector)

الف- نوری (Photoelectric)، ب- یونیزانسیون (ionization)

 

۲-۱-۱- دتکتور حرارتی ( heat detector)

الف- Fixed tem مبنا با درجه ثابت، ب- rate rise of مبنا بر اساس افزایش ناگهانی

 

۳-۱-۱- دتکتور شعله (flame detector)

۴-۱-۱- دتکتور مونوکسید کربن (Monoxid carbon detector)

۵-۱-۱- دتکتور ترکیبی دود و حرارت (Multi- sensor alarm)

بعد از تشخیص حریق و اعلام به مرکز کنترل پنل توسط خروجی های رله می توان دستور اطفاء حریق، تماس تلفنی، هشدار دهنده های عمومی یا آژیرها و…. را فعال نمود.

حال به معرفی این دو نوع کنترل پنل های متعارف (Conventional) و آدرس پذیر (Addressable) می پردازیم.

۲-۱- سیستم هاي متعارف (Conventional)

سیستم های اعلام حریق ،از قدیمی ترین انواع سیستم های اعلام حریق است که علی رغم تغییرات کیفی اندک، همچنان مورد استفاده قرار می گیرد. در این سیستم مکانی را که از نظرحریق می خواهیم حفاظت کنیم با مناطق مشخص می کنیم تا درصورت بروز حریق بتوان محل حریق را سریعتر تشخیص داد که به هر کدام از این مناطق یک زون zone گفته می شود. اغلب زون های Conventional از سیستم two – wire به همراه یک مقاومت END OF LINE استفاده می کنند.

 

۳-۱- سیستم هاي آدرس پذیر (Addressable)

سیستم های اعلام حریق ،نسل جدید سیستم های اعلام حریق، سیستم های آدرس پذیر در این سیستم تمامی عناصر به کار رفته مثل آشکارسازها، شستی ها، آژیرها، توسط یک کد یا آدرس مشخص می شود. این سیستم قادر است با شناسایی آدرس المان ها محل دقیق وقوع آتش سوزی را با به صدا در آوردن آژیر آن بخش اعلام کند. این سیستم ها معمولا به صورت حلقوی loop سیم کشی می شود. این سیستم ها دارای مشخصات فنی بالاتر و قابلیت های بیشتری نسبت به سیستم های متعارف هستند دارای سرعت بالای تشخیص حریق، شناسایی محل و نگهداری آسان تر و راحت تر است. قابل ذکر است که با استفاده از این وسیله می توان به طور چشمگیری هزینه سیم کشی سیستم را کاهش داد و اغلب پیشنهاد می شود برای مکان هایی از قبیل کارخانه ها، ادارات، مدارس، دانشگاها، و بیمارستان ها از این سیستم استفاده گردد.

ماژول ها و بردهای مدارات اضافی به این سیستم اجازه می دهد تا قابلیت توسعه بیشتری برای خروجی های راه دور نظارت کنترل تغذیه و خدمات دیگری داشته باشند.سیستم های آدرس پذیز همچنین اجازه می دهند تا بر روی ورودی ها و خروجی نظارت داشته باشند. علاوه بر این در صورت رخداد مشکل و یا نقصی اطلاعات کنترل پنل های این سیستم به شما کمک خواهد کرد. برای مثال در هنگام نصب، در صورت فراموش کردن نصب قطعه ای، اشتباه در انتخاب نوع قطعه ای، مشکل قابل رویت و به سادگی قابل رفع خواهد بود.

سیستم های هوشمند، آنالوگ نیز همانند سیستم های آدرس پذیر دارای تمامی مزیت های دیگر می باشد. با این تفاوت که ویژگی های بیشتری را در زمینه تست و نگهداری سیستم ارائه می دهد و به جای استفاده از دتکتور برای هر دو شرایط عادی و نرمال، این سیستم ازسنسور برای تخمین سطح هشدار استفاده می کند در سیستم های هوشمند، دتکتورها همواره فعال و به طور پیوسته پاسخگوی سیگنال های ارسالی از سوی کنترل پنل و مانند سیستم های آدرس پذیر و متعارف تنها در دو وضعیف هشدار و عدم هشدار قرار ندارد و به وسیله این ارتباط سنسور و پنل، بر اساس برنامه ریزی انجام شده مشخص خواهد کرد که وسیله در شراط نرمال یا آلوده، هشدار است و اما از اهم چالش های پیش روی سیستم های اعلام حریق که در رشد و توسعه و نگهداری آنها اثرات منفی زیادی دارد میتوان به شرح ذیل عنوان نمود.

۱- نبود قانون مدون جامع و کامل در اجرا سیستم های اعلام حریق در کلیه بناهای موجود و در حال ساخت.

۲- خلاء کامل قوانین، در حفظ و نگهداری سیستم های اعلام حریق اجرا شده در تصرفات مختلف. قابل پیش بینی است در صورت مراجعه به اکثریت پروژه هایی که موفق به اخذ تائیدیه از سازمان آتش نشانی تهران شده اند. پس از گذشت حدودا ۶ ماه از اخذ تائیدیه، بسیار از پروژه ها بالغ بر ۸۰ درصدبه علت نبود قوانین لازم و همچنین عدم فرهنگ سازی ایمنی در جامعه، از مدار خارج و از حیث انتفاع خارج می باشند.

۳- عدم فرهنگ سازی مناسب در جامعه در خصوص لزوم اجرا و حفظ و نگهداری سیستم های اعلام حریق به توسط مقام قانونی مسئول.

 

توجهکارشناسان شرکت فنی و مهندسی #آبادگستر_تاسیسات_ایرانیان (مشاور، ناظر و مجری مورد تائید سازمان آتش نشانی) با شمار تماس ۹۸۲۱۹۵۱۱۹۹۷۰+ داخلی ۱۰۵ یا ۱۲۵ همواره آماده پاسخگوئی به سوالات شما همراهان عزیز بویژه در زمینه سیستم های اعلام حریق هستند. همچنین شما می‌توانید با ارائه نظرات سازنده خود در بخش نظرات و یا از طریق ارسال به آدرس پست الکترونیکی info@atapars.com ما را در جهت ارتقاء سطح علمی مطالب یاری فرمائید. استفاده از این مطلب با ذکر نام شرکت فنی و مهندسی #آبادگستر_تاسیسات_ایرانیان و یا آدرس سایت www. atapars.cm بلامانع است.

Loading
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
    نام نویسنده:
    سید علی موسوی زاویه
    تاریخ انتشار:
    ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
بازگشت