آتش سوزی‌ های بزرگ دنیا

نگارنده:

|

Share

|

(1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars)

تاریخ نگارش:

|

بازبینی:

آتش سوزی های بزرگ دنیا
متن مقاله

آتش سوزی های بزرگ دنیا از ابتدای تاریخ وجود داشته، گاهی‌ با منشاء انسانی و گاهی‌ با منشاء طبیعی، در ادامه‌ به مهم‌ترین آتش‌سوزی‌هائی که منشا آن‌ها جنگ نبوده است اشاره می‌کنیم.

1-آتش سوزی های بزرگ دنیا – آتش‌سوزی بوستون (Boston) در سال 1872 میلادی

آتش‌سوزی بوستون در سال 1872 میلادی به بزرگی آتش‌سوزی سال قبل از آن در شیکاگو نبود؛ اما بیشتر از هر آتش‌سوزی دیگری به مردم آمریکا خسارت وارد کرد. این‌ حریق بیشتر مناطق پائین شهر که عمده مراکز تجاری در آن واقع شده بودند را در برگرفت.

خسارت آتش‌سوزی بوستون باعث شد بسیاری از شرکت‌های بیمه پس از ناتوانی در جبران خسارت‌های مشتریان خود اعلام ورشکستگی کردند. 65 هکتار از مناطق جنوبی شهر بوستون به خاکستر تبدیل شد، 776 خانه در آتش سوخته و 20 نفر نیز جان خود را از دست دادند.

2- آتش سوزی های بزرگ دنیا – آتش‌سوزی لندن در سال 1212 میلادی

آتش‌سوزی سال 1212میلادی در لندن باعث مرگ 3000نفر از ساکنان این شهر شد. اغلب این قربانیان بعد از سوختن و غرق شدن پل چوبی لندن در میان شعله‌های آتش گرفتارشده و زنده در آتش سوختند.

3- آتش سوزی های بزرگ دنیا – آتش‌سوزی لندن در سال 1666 میلادی

آتش‌سوزی سال 1666 میلادی تاکنون در اذهان مردم این شهر باقی مانده است. آتش‌سوزی لندن نه تنها شهر و ساکنان آن بلکه تمام کشور را تحت تاثیر قرار داد. این آتش‌سوزی که از تنور یک نانوائی شروع شده بود تنها 6 قربانی گرفت. بیشتر مناطق درگیر در این آتش‌سوزی مناطق پرجمعیت و کثیف شهر بودندکه تابستان سال قبل طاعون در آن شیوع پیدا کرده بود. این آتش‌سوزی باعث پاک شدن این بیماری از منطقه شد.

4- آتش سوزی های بزرگ دنیا – آتش‌سوزی شهر رم در سال 64 میلادی

آتش‌سوزی مهیب شهر رم از مخرب ترین آتش سوزی های بزرگ دنیا بودو پایتخت امپراطوری روم را با خاک یکسان کرد. بر خلاف افسانه‌ها هیچ مدرکی دال بر ویولون زدن امپراطور نرون همزمان با وقوع آتش‌سوزی در شهر وجود ندارد. بر طبق اسناد به جامانده از آن دوره و ادعای تاریخ نویس رومی مارکوس ناسیتوس (Marclis Tacitus) شهر به مدت 5 روز و نیم در آتش می‌سوخت. 10 منطقه از 14 منطقه شهر به تلی از خاکستر تبدیل شد. اگر چه امپراطور نرون دخالتی در این آتش‌سوزی نداشت، بعد از مدتی یکی از بهترین قصرهایش را بر ویرانه‌های‌ این آتش‌سوزی ساخت که همین باعث سرنگونی وی شد.

5- آتش سوزی های بزرگ دنیا – آتش‌سوزی شیکاگو در سال 1871 میلادی

آتش‌سوزی اکتبر سال 1871 میلادی شیکاگو را به خاکستر تبدیل کرد. این آتش سوزی باعث ویرانی 1700 خانه و آواره شدن 90 هزار نفر شد. خوشبختانه آتش‌سوزی سریع انتشار پیدا نکرد و تنها 300 نفر جان خود را از دست دادند. این آتش‌سوزی از انبار علوفه ملک شخصی اولیری آغاز شد ولی علت دقیق آتش‌سوزی تاکنون مشخص نشده است. همچنین این آتش‌سوزی مسوولان شهر را بر آن داشت که بخش آتش نشانی شهر را توسعه دهند.

6- آتش سوزی های بزرگ دنیا – آتش‌سوزی سانفرانسیسکو در سال 1906 میلادی

بیش از 25 هزار ساختمان در 240 محله با خاک یکسان شد و حدود 3 هزار کشته شدند.

 آتش‌سوزی سانفرانسیسکو با وقوع زلزله در ساعات اولیه روز 18 آوریل سال 1906 آغاز شد.

بسیاری از خرابی‌ها در نتیجه اقدامات اشتباه‌ آتش‌نشانان بی‌تجربه در منفجر کردن ساختمان‌های‌ سالم برای ایجاد مانع در برابر آتش به وقوع پیوست.

اگرچه زلزله باعث از بین رفتن مخازن آب شده بود اما مشکل اصلی از این ناشی می‌شد که مسوولان شهر مدیریت درستی نداشتند.

7- آتش سوزی های بزرگ دنیا – آتش‌سوزی تگزاس سیتی ایالت تگزاس در سال 1947 میلادی

کسی فکر نمی‌کرد که یک آتش‌سوزی مختصر در یک کشتی باری پهلو گرفته در لنگرگاه تبدیل به یکی از آتش سوزی های بزرگ دنیا شود. این کشتی حامل 2300 تن کود نیترات آمونیوم بود که آتش‌سوزی در آن باعث شد بزرگترین انفجار صنعتی در تاریخ آمریکا به وقوع بپیوندد. شدت انفجار این محموله به قدری بود که هزار ساختمان در آن حوالی را با خاک یکسان کرد و بیش از 600 کشته و ناپدید برجای گذاشت. آتش انفجار به چندین پالایشگاه و مرکز تولید مواد شیمیائی مجاور لنگرگاه سرایت کرد و باعث سوختن تمامی بندر و شهر شد.

8- آتش سوزی های بزرگ دنیا – آتش‌سوزی بندر‌هالیفاکس (Halifax) کانادا در سال 1917

این آتش‌سوزی در زمان جنگ جهانی اول اتفاق افتاد. آتش‌سوزی بندر هلیفاکس بزرگ‌ترین آتش‌سوزی تاریخ نام گرفت که منشا انسانی داشته استدر ششم دسامبر سال 1917 میلادی کشتی باری مون بلان (Mont – Blance) که مملو از مهمات جنگی بود با یک کشتی باری نروژی در دهانه بندر هلیفاکس برخورد کرد و دچار حریق شد. شعله‌ها به مواد منفجره موجود در کشتی رسیده و انفجاری با قدرت 3 تن TNT به وقوع پیوست. شدت موج این انفجار به حدی بود که باعث به وجود آمدن سونامی در بندر هلیفاکس، از ریشه درآمدن درختان، خم شدن ریل‌های قطار، از بین رفتن ساختمان‌ها و سیستم لوله‌کشی زیر زمینی منطقه شد و قطعات کشتی را صدها مایل به هر طرف پرتاب کرد.

روز بعد نیز چنان کولاک شدیدی درگرفت که تلاش‌ها برای کمک‌رسانی به مردم را متوقف کرد و باعث افزایش تعداد کشته شدگان (بیش از 2 هزار نفر) شد. این انفجار 9 هزار نفر نیز زخمی برجای گذاشته و قسمت اعظم شهر را ویران کرد چنانکه تا سال‌ها بعد، بندر هلیفاکس قابل استفاده نبود.

9- آتش سوزی های بزرگ دنیا – آتش‌سوزی شهر پشتیگو (Peshtigo) در سال 1871 میلادی

آتش سوزی ایالت شمالی ویسکانسیناز پر تلفات‌ترین آتش سوزی های بزرگ دنیا بود. برطبق برخی ادعاها منطقه آتش گرفته دو برابر مساحت ایالت رود آیلند بوده و 12 محله را درگیر خود کرد. برخی تعداد کشته شدگان را بالغ بر 2500 نفر برآورد کرده اند. بیشترین آسیب به شهر کوچک پشتیگو وارد شد. اکثر ساکنان این شهر(حدود 1700 نفر) از قربانیان آتش‌سوزی بودند و اجساد بسیاری از آنان هرگز شناسائی یاپیدا نشد. بسیاری از ترس شعله‌های آتش خود را در رودخانه پشتیگو و چاه‌ها و دیگر خازن آب شهر انداخته و همگی غرق شدند.

10- آتش سوزی های بزرگ دنیا – آتش‌سوزی توکیو، ژاپن در سال 1923 میلادی

– در سال 1932 میلادی در توکیو زلزله‌ای به وقوع پیوست که منجر به آتش سوزی بزرگی شد.

– این زلزله و آتش‌سوزی متعاقب آن شهر توکیو را به ویرانه تبدیل کردند.

– به گزارش برخی منابع در نتیجه این دو حادثه بیش از 142 هزار نفر جان خود را از دست دادند.

– بیش از 38 هزار نفر بعد از وقوع زلزله و آتش‌سوزی در فضای باز جنوب شهر توکیو تجمع کرده بودند.

– بسیاری از این افراد در نتیجه گردباد آتشین تولید شده از شعله‌های آتش زنده زنده سوختند.

– این حادثه توکیو را به دوزخی سوزان برای ساکنان خود تبدیل کرد.

– با این وجود شهر توکیو به سرعت بازسازی شد.

آتش سوزی های بزرگ دنیا – موارد دیگر

علاوه بر 10 مورد آتش‌سوزی بزرگ تاریخ شهرهای دیگری نیز گرفتار آتش سوزی های بزرگ شده اند. از جمله:

نیویورک سیتی

(یک بار در سال 1776 و بار دیگر در سال 1835 میلادی)

آمستردام

(یک بار در سال 1421 وبار دیگر در سال 1452 میلادی)

مسکو

(چهار بار بین سال‌های 1547تا1812 میلادی)

کپنهاگن

(یک بار در سال 1728 و بار دیگر 67 سال بعد از آن)

نیواورلئان

(یک بار در سال 1788 و بار دیگر در سال 1794 میلادی).

توجه: کارشناسان و مشاورین شرکت فنی و مهندسی آبادگستر تاسیسات ایرانیان ( مشاور، طراح، ناظر و مجری مورد تایید سازمان آتش نشانی ) با شماره تماس ☎️ ۰۲۱۹۱۳۰۵۰۶۸ داخلی 105 یا 125 و یا شماره 📱 ۰۹۳۹۹۶۰۳۸۰۰ همواره آماده ارائه مشاوره رایگان 🥇 و پاسخگوئی به سوالات شما همراهان گرامی می‌باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ما و آگاهی از محصولات ، پروژه ها ، دانلودها ، اخبار و رویدادها و مقالات مرتبط با حوزه ایمنی و آتش نشانی ، سایت شرکت آبادگستر تاسیسات ایرانیان را به دوستان خود معرفی فرمائید. همچنین جهت ارتباط با کارشناسان این شرکت از صفحه تماس با ما استفاده فرمائید.

شایان ذکر است شما می‌توانید با ارائه نظرات سازنده خود در بخش نظرات و یا از طریق ارسال به آدرس پست الکترونیکی info@atapars.com ما را در جهت ارتقاء سطح علمی مطالب منتشر شده یاری فرمائید. استفاده از این مطلب با ذکر نام شرکت فنی و مهندسی آبادگستر تاسیسات ایرانیان و یا آدرس سایت www.atapars.com بلامانع می‌باشد.

سایر مقالات پیشنهادی

فهرست