همه چیز در مورد رنگ ضد حریق

نگارنده:

|

Share

|

(1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars)

تاریخ نگارش:

|

بازبینی:

رنگ ضد حریق
متن مقاله

 رنگ ضد حریق منبسط شونده جنس شان عمدتاً از نوع آلی بوده و تنها چند میکرون ضخامت دارند. پوشش رنگ منبسط شونده ضد حریق علیرغم ضخامت بسیار کم اولیه، درصورت وقوع حریق با انبساط و ایجاد یک لایه متخلخل با ضخامت بسیار بیشتر از ضخامت اولیه، سطح زیرین خود را در برابر حریق محافظت می کند.

پوشش رنگ ضدحریق منبسط شونده عمدتاً بر روی مصالح قابل اشتعال استفاده می شود تا زمان اشتعال، سطح محافظت شده را به تاخیر انداخته و یا از پیشروی سطحی شعله جلوگیری کند. برای این منظور لازم است یک توده متخلخل جامد از رنگ ضد حریق منبسط شونده شکل گیرد.

لازمه ی این اتفاق آن است که در مرحله اول یک ماده شیمیایی بر اثر سوختن، ماده جامدی از خود برجا بگذارد. ماده جامد باقی از رنگ منبسط شونده از نوع کربن است. برای این منظور نیاز است تا حداقل سه ماده دیگر وجود داشته باشند که یکی دارای محتوای کربن بالا و دومی دارای عامل اسیدی باشد تا بتواند با ماده اولیه در دمای مناسب وارد واکنش شده و واکنش را به جای احتراق به سمت تشکیل کربن سوق دهد.

سومین ماده نیز، ماده تولید گاز است تا در دمای مناسب با آزاد کردن بخار و گاز باعث ایجاد ساختار اسفنجی در باقی مانده ی جامد شود. این نحوه ی عمل رنگ ضد حریق منبسط شونده است.

 

1- ترکیبات رنگ ضد حریق

همان گونه که اشاره شد رنگ های منبسط شونده ضد حریق دارای ترکیبات شیمیایی مختلفی هستند و این ترکیبات باید به گونه ای انتخاب شوند که بتوانند در کنار یکدیگر عملکرد محافظتی مورد نظر را به نمایش بگذارند. معمولاً چهار نوع ترکیب مختلف در رنگ ضدحریق منبسط شونده مورد استفاده قرار می گیرند که عبارت اند از:

 • ترکیب پلی هیدریک برای تولید کربن در حین حریق
 • عامل آب زدایی
 • عامل اسفنجی کننده یا تولید گاز و رزین که عامل چسباننده رنگ است.

این رنگ ضدحریق در ضخامت حداکثر 5 میلی متر اجرا شده و می توانند سازه فولادی یا بتنی را تا 2 ساعت در برابر حریق محافظت کنند. رنگ منبسط شونده ضد حریق زمانی که در معرض آتش قرار می گیرد به دلیل وقوع یکسری واکنش های شیمیایی، گازهای خنک کننده ای آزاد نموده، حجم آن زیاد شده و با حریق مقابله می کند.

 

2- عایق سازی رنگ ضد حریق

گفتنی است رنگ ضدحریق منبسط شونده یک لایه عایق زغالی برای عایق سازی تولید می کند که ضخامت آن حتی تا 20 برابر مقدار اولیه رنگ است. به جای رنگ منبسط شونده ضد حریق مورد استفاده، فوم پف کرده ای که حاوی میلیون ها سلول کوچک مقاوم در برابر حریق است، مقابل آتش قرار می گیرد.

این فوم ضد حریق که از رنگ ضدحریق منبسط شونده حاصل شده است به عنوان عایق،تماس شعله یا آتش را با سطح به تعویق انداخته و به منزله ی یک مانع تأخیر انداز از داغ شدن سریع و احتراق سطح زیرین جلوگیری می کند. رنگ ضد حریق منبسط شونده که حالا به فوم عایق تبدیل شده تا حدود دو ساعت از رسیدن حرارت به سطح زیرین جلوگیری می کند و گسترش شعله را به تأخیر می اندازد.

در واقع ترکیباتی که در این رنگ ضدحریق منبسط شونده وجود دارد، می تواند زمان سوختن چند ثانیه ای را به ساعت ها تبدیل کند که این خود در شرایط بحران آتش سوزی، یک فرصت حیاتی غیرقابل تصور برای کارهای امداد نجات به شمار می رود. از پوشش رنگ ضدحریق منبسط شونده عمدتاً به منظور حفاظت در شرایط خاص از سازه فلزی و سطوح داخلی ساختمان استفاده می شود.

 

3- مزایای پوشش رنگ ضد حریق منبسط شونده

در مقایسه با سایر روکش های ضد حریق، مزایای بسیاری دارند که در زیر به آن ها اشاره شده است:

1-3- اشغال فضای کم

 • رنگ ضد حریق منبسط شونده را می توان به طور متوسط از 500 میکرون تا 5500 میکرون روی کلیه سطوح اعمال کرد.
 • این نوع پوشش ضد حریق بر روی تمام سطوح با هر زاویه ای و شکستگی کمتر اعمال می شود.
 • رنگ ضد حریق منبسط شونده فضایی را اشغال نکرده و ظرافت کار را حفظ می کند.
 • به عنوان یک پوشش ضدحریق منبسط شونده سازه را در مقابل حریق محافظت می کند.
 • برخلاف پوشش های معدنی ضدحریق معمولاً مسلح نمودن آن ضروری نیست.
 • اشغال فضای کمتر نسبت به پوشش های معدنی ضدحریق

2-3- سرعت و سهولت در اجرا

پپس از مرحله آماده سازی سطح، به راحتی و در زمان کم و با ابزارهای مختلف قابلیت اجرا دارد.

3-3- سبک بودن

 • از لحاظ وزن در واحد مترمربع بسیار سبک تر از پوشش های ضد حریق بر پایه مواد معدنی است.
 • پوشش های ضد حریق بر پایه مواد معدنی در مواردی از طراحی بار مرده به حساب می آیند.

4-3- سهولت در ترمیم

نقاطی از سطح پوشش رنگ ضد حریق منبسط شونده که آسیب دیده باشد به وسیله رنگ ضدحریق منبسط شونده به سهولت ترمیم می شود.

5-3- ایمنی و بهداشت

پوشش رنگ ضدحریق منبسط شونده ایمن بوده و در زمان بروز آتش سوزی، گازهای سمی متصاعد نمی کنند.

6-3- جنبه ی اقتصادی

پوشش رنگ ضدحریق در مقایسه با پوشش های معدنی ضدحریق مقرون به صرفه تر هستند. به دلایل زیر:

 • تسریع در زمان اجرا
 •  اشغال فضای کمتر
 • سطح هموارتر
 • عدم نیاز به هزینه های دوباره برای صاف و هموار کردن سطح اجرا شده
 • میزان مصرف کم
 • سایر موارد

4- انواع رنگ ضد حریق منبسط شونده

پوشش های رنگ ضد حریق در دسته بندی های مختلفی عرضه می شوند. در این میان بخشی نقش منبسط شونده و بخش دیگر نیز نقش دیرسوز کننده را دارند. دسته ای از رنگ ها که نقش منبسط شونده را دارند در ضخامت های 0.5 تا 5.5 میلی متر روی کلیه سطوح ازجمله سازه اسکلت فلزی یا همان اسکلت فولادی، بتن، گچ، کابل، چوب و دیگر سطوح می توان اعمال کرد.

به محض رسیدن حرارت حاصل از شعله، ضخامت نیم میلی متری رنگ ها به حدود 4 تا 5 سانتی متر رسیده و این عمل مانع انتقال حرارت به سطح زیر کار می شود. دسته ای دیگر نیز که نقش دیرسوز کننده را دارند، معمولاً بر روی سطوح پلیمری، کاغذ، پارچه، چوب، چرم و سایر مواد اعمال می شوند تا در مواقع حریق از سطح زیر کارشان محافظت کنند. این مواد مواقعی که در برابر حریق قرار می گیرند، سوختن بسیار کندی دارند.

 

5- کاربرد رنگ ضد حریق منبسط شونده

رنگ ضدحریق منبسط شونده کاربردهای فراوانی دارد که در زیر به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم:

– امکان استفاده در محیط های داخلی

– استفاده در سازه هایی که شکل ظاهری در آنها اهمیت دارد.

– سازه هایی که اشغال فضا در آن ها با اهمیت بوده و یا دارای فضای محدودی هستند.

– سازه هایی که در آن ها مدت زمان اجرا و پایان کار اولویت دارد.

– سازه هایی که بار مرده آنها بالا است.

– سازه هایی که ایمنی و بهداشت در آن ها دارای اهمیت است.

 

 6- نحوه اعمال رنگ ضد حریق

به منظور اعمال پوشش رنگ ضد حریق منبسط شونده بر روی سازه فولادی و یا بتنی، پس از آماده سازی سطح، پرایمر مناسب بر روی سطح سازه فولادی کشیده شده و سپس پوشش رنگ ضد حریق اعمال می شود. پوشش رنگ ضد حریق منبسط شونده به سهولت و در زمان بسیار کوتاه و با ابزارهای مختلف امکان اجرا دارد.

رنگ ضدحریق منبسط شونده روی کلیه سطوح قابل اعمال هستند. ضخامت اعمالی رنگ ضدحریق منبسط شونده بسته به نوع و شکل سازه، ضخامت ورق، شرایط محیطی کاربری، امکانات اطفا حریق و دیگر عوامل تعریف می شود. هرگاه نقاطی از سطح سازه که به وسیله پوشش های رنگ ضدحریق منبسط شونده پوشانده شده در معرض ضربه قرار گیرد و نیاز به ترمیم داشته باشد، می توان به سهولت سطح آن قسمت از پوشش رنگ ضدحریق منبسط شونده را ترمیم کرد. سطح نهایی رنگ ضد حریق، سطحی صاف بوده و پس از اتمام عملیات پوشش دهی نیازی به هموار کردن سطح نیست.

توجه: کارشناسان و مشاورین شرکت فنی و مهندسی آبادگستر تاسیسات ایرانیان ( مشاور، طراح، ناظر و مجری مورد تایید سازمان آتش نشانی ) با شماره تماس ☎️ ۰۲۱۹۱۳۰۵۰۶۸ داخلی 105 یا 125 و یا شماره 📱 ۰۹۳۹۹۶۰۳۸۰۰ همواره آماده ارائه مشاوره رایگان 🥇 و پاسخگوئی به سوالات شما همراهان گرامی می‌باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ما و آگاهی از محصولات ، پروژه ها ، دانلودها ، اخبار و رویدادها و مقالات مرتبط با حوزه ایمنی و آتش نشانی ، سایت شرکت آبادگستر تاسیسات ایرانیان را به دوستان خود معرفی فرمائید. همچنین جهت ارتباط با کارشناسان این شرکت از صفحه تماس با ما استفاده فرمائید.

شایان ذکر است شما می‌توانید با ارائه نظرات سازنده خود در بخش نظرات و یا از طریق ارسال به آدرس پست الکترونیکی info@atapars.com ما را در جهت ارتقاء سطح علمی مطالب منتشر شده یاری فرمائید. استفاده از این مطلب با ذکر نام شرکت فنی و مهندسی آبادگستر تاسیسات ایرانیان و یا آدرس سایت www.atapars.com بلامانع می‌باشد.

سایر مقالات پیشنهادی

فهرست