آتش خاموش کن توپی و مزایای آن

۱- توپ آتش

۱-۱- توپ آتش خاموش کن

توپ آتش خاموش کن ،یکی از دستگاه های طراحی شده برای مقابله با آتش، توپ آتش خاموش کن هست. این شیوه اطفاء حریق سال های بسیار دور مورد استفاده قرار می گرفته که کم کم با آمدن شیوه های جدید اطفاء از دور خارج شده است، اما اخیراً توپ آتش خاموش کن دوباره و این بار با طراحی های جدید در سراسر آمریکای شمالی محبوب خاص و عام شده اند. توپ های آتش خاموش کن با کیفیت بالایی ارائه شده اند و در طراحی جدید آن ها مزایای زیادی وجود دارد. آتش خاموش کن های مختلف نقش مهمی را در سیستم های ایمنی ساختمان های مسکونی و تجاری ایفا می کنند. به همین منظور در این مقاله می خواهیم در مورد توپ آتش خاموش کن مطالبی را مطرح کنیم.

اگر نیم نگاهی به حوادث آتش سوزی در قرن نوزدهم بیاندازیم، می بینیم یکی از شیوه های خاموش کردن آتش در آن زمان استفاده از توپ های شیشه ای بوده است. این توپ ها حاوی مواد خاموش کننده آتش بودند که در مواجه با آتش عکس العمل نشان می دادند؛ اما این روش اطفاء حریق به تدریج از مد افتاد و روش هایجدید ابداع شد؛ اما خبر جدید این است که توپ های فراموش شده، اخیراً با تغییرات اساسی دوباره به صنعت بازگشته اند. این بازگشتی دوباره است البته باید گفت که توپ های آتش خاموش کن امروزی دیگر از شیشه ساخته نمی شوند. توپ های جدید پوششی از فوم دارند که در pvc پیچیدهشده است.

این توپ ها در مقابل حرارت شدید و شعله های آتش واکنش سریع انجام می دهند و باعث می شوند که محرک های درون محفظه درآن واحد عکس العمل نشان داده و مواد خاموش کننده بر روی آتش پخش شوند تا آتش اطفا شود. در این آتش خاموش کن ها از ماده شیمیایی مونو آمونیو مفسفات به عنوان یک جایگزین غیرسمی برای خاموش کردن آتش های کلاس A، B یا C، بدون مداخله انسان استفاده می شود. این وسایل ایمنی معمولاً در لفاف هایی با رنگ روشن بسته بندی شده و مورد استفاده قرارمی گیرند. برای کسانی که از این وسایل استفاده می کنند علائم هشدار دهنده و اخطارهای لازم نوشته و توضیح داده شده است.

 

۲-۱- طرز عمل توپ آتش خاموش کن

مدل های مختلف با عملکردهای متفاوتی از توپ آتش خاموش کن وجود دارد اما اساس کار همه یکی است. به واقع در یک توپ آتش خاموش کن ،یک نوار فعال یا ماشه در داخل پوشش بیرونی توپ تعبیه شده است که به طور ایمن عامل خاموش کننده آتش را در توپ نگه می دارد. وقتی که آشکارساز یا ماشه به مدت چند ثانیه در معرض شعله های آتش قرار می گیرد، پوشش توپ باز شده و مواد پراکنده می شوند و به منظور اطفا، یک ابر از پودر شیمیایی در مجاورت آتش آن را در بر می گیرد. یک توپ آتش خاموش کن معمولاً می تواند شعله های آتش را در یک منطقه با شعاع ۴ یا ۵ متر خاموش کند. این تو پ ها هشدارهای شنیداری هم دارند که به وسیله ی آن به افراد نزدیک آتش سوزی اعلام خطر می کنند.

این دستگاه ها به سه روش مختلف به عنوان حفاظت منفعل بدون دخالت انسان عمل می کنند:

تشخیص شعله: فعال شدن زمانی اتفاق می افتد که گرما یا شعله ها توسط ماشه حساس شوند.

زنگ هشدار: صدای بلند هشدار همان صدایی است که به افراد نزدیک آتش اعلام می کند که در خطر هستند.

خاموش کننده آتش: عامل شیمیایی خشک که واکنشی سریع و مؤثر به شعله های آتش در نشان می دهد و آن را خاموش می کند.

 

۳-۱- مزایای توپ آتش خاموش کن

توپ های آتش خاموش کن منحصر به فردند و اغلب در آتش سوزی های معمولی به منظور ارائه حفاظت و پوشش بیشتر در خانه ها و دفاتر مورد استفاده قرار می گیرند.
نگهداری این وسیله ی اطفاء حریق آسان است، احتیاجی به تعمیر و نگهداری خاصی ندارد و می توان به مدت پنج سال به آن اعتماد کرد.

این توپ ها پوشش قابل اعتمادی را به شما قبل از جایگزینی ارائه می دهند. البته در مورد توپ های آتش خاموش کن قدیمی باید دقت کنید تا برای نگهداری آن ها مجبور به صرف هزینه های کلان نشوید. توپ های آتش خاموش کن در حالت های فعال و غیرفعال کار می کنند پس همیشه باید دقت کنید. این توپ ها معمولاً روی دیوارهای ساختمان نصب می شوند که در هنگام آتش سوزی باید آن ها را برداشته و درون آتش پرتاب کرد یا غلط داد تا عمل کنند و آتش اطفا شود.

انعطاف پذیری و سهولت استفاده، توپ های آتش خاموش کن را به صورت یک وسیله ی کارا و انتخابی عاقلانه برای خانه های مسکونی تبدیل کرده است. اگرچه این وسیله به طور معمول برای خاموش کردن آتش سوزی های کلاس B توصیه نمی شود، هنوز هم می توان برای حفاظت غیرفعال در مناطقی که خطر آتش سوزی کلاس B هم وجود دارد، آن ها را نصب کرد.

هنگامی که این وسیله فعال می شود، نگران سلامتی خود نباشید چون مواد شیمیایی خشک داخل آن غیر سمی بوده و برای انسان ها و حیوانات هیچ خطری ندارند. توپ های آتش خاموش کن چندمنظوره را می توان بعد از آمادگی به درون آتش های بزرگ پرتاب کرد تا جلوی گسترش آن ها را گرفته و حریق را کنترل کنند. هنگام فعال شدن این توپ ها، مواد خاموش کننده در محیط پخش می شوند تا حداقل آتش های بزرگ تر را به کوچک تر تبدیل کنند.

شما با بهره گیری از این وسیله می توانید حریق را مدیریت کنید. در حال حاضر بسیاری از مدل های گوناگون این آتش خاموش کن ها در بازار موجود است که تاریخ مصرف آن ها سپری شده اما با تغییراتی جزئی می توان آن ها را دوباره به کار گرفت. مونو آمونیوم فسفات به کار رفته در آن ها هم خطرناک نیست و می توان آن را با آب مخلوط کرده و به عنوان کود کشاورزی استفاده کرد.

این وسیله خطری برای محیط زیست ندارد و حتی پلاستیک و فوم آن را هم می توان بازیافت کرد. چیزی تابه حال به عنوان جایگزین برای این دستگاه آتش خاموش کن استاندارد در نظر گرفته نشده و کماکان می توان برای اطمینان از حفاظت بیشتر و ایمنی در مقابل آتش های شعله ور از آن استفاده کرد.

 

توجهکارشناسان شرکت فنی و مهندسی #آبادگستر_تاسیسات_ایرانیان (مشاور، ناظر و مجری مورد تائید سازمان آتش نشانی) با شمار تماس ۹۸۲۱۹۵۱۱۹۹۷۰+ داخلی ۱۰۵ یا ۱۲۵ همواره آماده پاسخگوئی به سوالات شما همراهان عزیز بویژه در زمینه توپ آتش خاموش کن هستند. همچنین شما می‌توانید با ارائه نظرات سازنده خود در بخش نظرات و یا از طریق ارسال به آدرس پست الکترونیکی info@atapars.com ما را در جهت ارتقاء سطح علمی مطالب یاری فرمائید. استفاده از این مطلب با ذکر نام شرکت فنی و مهندسی #آبادگستر_تاسیسات_ایرانیان و یا آدرس سایت www. atapars.cm بلامانع است.

Loading
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
    نام نویسنده:
    سید علی موسوی زاویه
    تاریخ انتشار:
    ۱۲ مرداد ۱۳۹۸
بازگشت